fbpx

Kam investovat milion korun v roce 2023? Máme pro vás 10 tipů

Vyděláváte víc, než jste schopni utratit, a na účtu se vám nahromadil zbytný milion? Nebo jste díky své profesi či rodinnému zázemí na miliony zvyklí, protože jsou součástí vašeho každodenního chleba?Takže, kam investovat milion korun v roce 2023?

Ať je to tak či onak, určitě je vám jasné že takový milion nesmí na účtu jen tak dlouho odpočívat, protože by brzy milionem být přestal. Čím větší částka, tím promyšlenější musí být investice. Pojďme se společně podívat, jaké možnosti nabízí rok 2023. 

Kam investovat milion korun v roce 2023? Máme pro vás 10 tipů obrázek 1

Výhodou vyšších investovaných částek, jako jsou milion a více, je, že i v případě relativně nízkého úroku generují slušný zisk a mohou se stát svému majiteli zdrojem pravidelného příjmu. Je to vlastně o jejich účel, za kterým byly nashromážděny. Pochopitelně že investování obnáší jistá rizika a podobně jako u případných zisků jsou ztráty při investicích v řádech milionů o něco citelnější. Nicméně platí, že vydělat miliony je těžší než je udržet a rozmnožit.

Kauzy neúspěšných investorů – podnikatelů (jako příklad můžeme uvést bývalého německého tenistu Borise Beckera) jsou vehementně medializovány. Nezasvěcený laik tak může snadno nabýt dojmu, že vše, co souvisí se světem velkých financí, je mimořádně nebezpečné a trvale hrozící bankrotem.

Opak je ale pravdou – rozumně investované miliony jsou poměrně jistým zdrojem příjmu, který nejen že maže inflaci, ale je schopen pokrýt případnou ztrátu z investice, která “nedopadla” úplně podle předpokladů.

Vypracovali jsme pro vás vyčerpávající přehled, z něhož si můžete vybrat podle vašich aktuálních finančních možností a potřeb. Pečlivě zvažte pro a proti a vyberte si tu svou. 

Držet milion pod zámkem, aby se mu nic zlého nestalo, znamená ztrácet ročně desetitisíce korun

To ale platí o jakékoliv částce. Prozíravější je investovat peníze tak, aby vydělávaly další peníze – třeba do kvalitních dluhopisů – s výnosem rovných 13,5 % ročně!

Možnosti, jak investovat v roce 2023 milion - každá má rub a líc

Jak již bylo naznačeno, investování bez rizika prostě neexistuje. Dokonce ani v případě, že jen ošetřujete částku před vlivem inflace a vlastně ani nechcete vydělávat. Zmírnění dopadu tohoto faktu je naštěstí poměrně jednoduché a založené na zdravém selském rozumu: rozdělit částku podle různých investičních možností a získat tak dostatečně široké portfolio. Jeho celkový výnos by pak měl případnou dílčí ztrátu bez problémů vykompenzovat. Z čeho můžete volit? 

Investovat milion do dluhopisů nemusí být špatný nápad

Státy a často společnosti) vydávají dluhopisy za pevnou úrokovou sazbu (v průměru kolem 10 %), na určitou dobu a obstarávají tsi ak nový kapitál. Dluhopisy jsou podobné půjčce: jako držitel dluhopisu jste věřitelem a vláda či firma je dlužníkem. Oplývají jakousi pseudolikviditou - na zisk se sice musí čekat předem sjednanou lhůtu, ale v případě potřeby finanční hotovosti lze cenný papír snadno prodat.

Státní dluhopisy jsou úročeny pevnou sazbou a jsou obecně považovány za bezpečné (v závislosti na státu). Soukromé dluhopisy při správné volbě slibují vysokou ziskovost, je však třeba si prověřit příslušnou firmu a konkrétní předmět jejího podnikání. Které obory jsou perspektivní, je třeba zkoumat pomocí různých zdrojů.

Crowdfunding, P2P a další záhadné zkratky

Tyto jevy jsou typickými příklady současného investování online (kvůli anonymitě internetu je to navzdory prověřovacím procedurám trochu naslepo). Lidé půjčují společně jiným lidem (P2P) nebo společnostem (P2B). Na jednu celou půjčku se skládá více jedinců, odtud pochází část složeniny“crowd”. Výnosy se mohou pohybovat od 4 do 17 procent, přičemž míra rizika roste přímo úměrně jejich výši.

Zlato je známé jako "krizový kov" a mezi ostatními drahými kovy má výsadní postavení a dobrou pověst. Je ale třeba si uvědomit, že investice do zlata peníze uchovává, ale nerozmnožuje. Nelze ho tedy považovat za investici v pravém slova smyslu, protože drahý kov je vysoce volatilní (jeho hodnota kolísá) a také v minulosti zaznamenal dlouhá období ztrát. Po očištění o inflaci se historická výkonnost drahých kovů pohybuje kolem nulové linie.

Virtuální měny byly hitem let minulých, kdy se investice do bitcoinu stala pojmem. Jde o “elektronické” peníze, které žijí vlastním životem a jejich hodnota se radikálně proměňuje ze dne na den. Váš milion může rychle vydělat další dva, ale také může klidně zmizet nenávratně pryč.

Akcie jsou cenné papíry a dělají z vlastníka akcionáře společnosti. Podílíte se tedy na vývoji hodnoty společnosti prostřednictvím ceny akcií. Investoři dosahují zisků (obvykle 6 - 7 %¨), když ceny akcií rostou, a ztrát, když ceny akcií klesají. Odborníci doporučují investovat do akcií velkých, pokud možno globálních firem a samozřejmě nesázet všechno pouze na jednu kartu.

Dividendové fondy - tip, kam investovat 10 000 000 Kč

Svěřením peněz nějakému solidnímu podílovému fondu necháte profesionály, aby investovali za vás. Činorodé a zvídavé jedince může mrzet, že nebudou moci přiložit k dílu vlastní úsudek a dobrý nos, nicméně koláče v tomto případě budou i bez práce.

Podnikání a startupy

Kdo se výzev nebojí, může zhodnotit svůj kapitál investicí do vlastního podnikání nebo alespoň podpořit takový záměr u někoho odvážnějšího. Na trhu se vždy najde nějaká díra, která si říká o zaplnění.

Pořídit si v rámci investování nemovitost nebo pozemek je dobrá věc, protože ihned vydělává prostřednictvím pronájmu nebo roste jeho cena. Pokud jsou domy vaše srdcovka, neinvestujte celý svůj majetek pouze do jednoho, abyste mohli své finance diverzifikovat. Nákup jedné nemovitosti jako investičního produktu je vždy spojen s klastrovým rizikem.

Umění poslouží jako bezpečná přeměna

Uchránit peníze před inflačním znehodnocením lze také koupí vzácných uměleckých děl, spekulovat o případném výnosu je v tomto případě velmi obtížné. Důležité je také mít předměty uloženy tak, aby se eliminovalo riziko odcizení nebo poničení, a dobře pojištěny.

Víno - je v něm pravda, ale také hodnota

Když na to přijde, lze peníze bezpečně uchovávat v takových komoditách, jako jsou vzácná vína, likéry nebo destiláty, kterým zub času přidává na hodnotě. Je však třeba si důkladně prověřit (tím nemíníme degustaci), jestli to, do čeho investujete, stojí za to.

Nemusíte mít ale k ruce hned milion, pokud chcete investovat

I tisíce a desetitisíce lze zajímavě zhodnotit. Dluhopisy s pravidelným, předvídatelným výnosem a nízkou mírou rizika mohou být skvělou vstupenkou do světa investic.

Srovnání typů investic na základě dlouhodobé výnosnosti - kdy a kolik zisku potřebujete?

Výnosnost se v dlouhodobém časovém horizontu může lišit i v případě stejného úroku, je totiž důležité, jak reaguje na inflaci.
Kam investovat milion korun v roce 2023? Máme pro vás 10 tipů obrázek 3
U nemovitostí zohledňuje nájem inflační růst cen, takže vydělává pořád stejně.

Kam investovat milion korun v roce 2023? Máme pro vás 10 tipů obrázek 5
Dluhopisy se drží konstantního sjednaného procenta, ať se děje, co se děje.

Kam investovat milion korun v roce 2023? Máme pro vás 10 tipů obrázek 7
V případě akcií se firmy snaží, aby úrok přebíjel inflaci.

V tabulce uvádíme dlouhodobý výhled zisku v případě nízkého bezpečného úročení, cca dvouprocentní inflace a bezproblémové situace na finančním trhu. Třicet let je však dlouhá doba a v roce 2023 poznamenaném konfliktem na Ukrajině a energetickou krizí bude lepší spolehnout se na krátkodobější vklady.
investice 5 milionůúročení (popř. nájem)roční zvyšování ziskuměsíční renta první rokrenta za 10 letrenta za 20 letrenta za 30 let
dluhopisy3 %0 %12 500 Kč12 500 Kč12 500 Kč12 500 Kč<
nemovitost3 %2 %12 500 Kč15 238 Kč18 576 Kč<22 642 Kč
akcie3 %4 %12 500 Kč18 503 Kč28 889 Kč40 543 Kč
Kdo se bojí investovat, přichází o své peníze
Dluhopisy patří mezi základní složky každého vyváženého portfolia. Vsaďte na dluhopisy zavedené firmy, vydělávejte na úrocích a podpořte přitom i ekologický projekt, co má smysl.