fbpx

Investice v době krize? Zde je přehled kam a jak bezpečně investovat

Při krizi působí zároveň proti sobě faktory, které nás tlačí investovat a ty, které nás spíše odrazují. Na jednu stranu se potýkáme s vysokou inflací, kterou úrok na běžném účtě nepokryje. Na druhou stranu je situace na globálním trhu nejistá, a čelíme strachu z toho, že naše investice selže.
Investice v době krize? Zde je přehled kam a jak bezpečně investovat obrázek 1

Slovo krize je nyní velmi aktuální. Ať už hovoříme o dozvucích Covidu-19, nebo o stále se prohlubujících ekonomických problémech. Rostoucí inflace a vysoké ceny energií i jiného zboží vzbuzují v mnohých nejistotu a nabádají k úvahám, jak si zachovat kupní sílu.

Investice v době krize se může zdát jako něco příliš riskantního, co si nemůžeme dovolit. Většina lidí má tak tendenci volit spíše jistotu a peníze spořit.

Ne každá investice je ale nutně riziková. Pokud hledáte, jak zhodnotit peníze a investovat s klidem i v dnešní době, máme pro vás několik možností. Zcela jasné je však, že je vždy lepší investovat, než nikoliv. Začněte s námi už dnes! 

Zajímavé výhody s malým rizikem nabízejí dluhopisy. Vyplatí se více než spořící účty, a přitom nepodléhají výkyvům finančních trhů. Začít do nich investovat můžete koupí našich ekologických obligací s parádním zhodnocením 13,5 % ročně! 

Slovník ekonomické krize - co znamenají nejčastější pojmy?

Investice v době krize? Zde je přehled kam a jak bezpečně investovat obrázek 3
V médiích se objevuje v souvislosti s financemi a ekonomikou celá řada slov, které nejsou vždy úplně jasné. Přinášíme proto vysvětlení některých nejčastěji skloňovaných pojmů, jejich praktický význam, a s čím je nelze zaměňovat.

Krach vs. recese

Krach označuje situaci, kdy dojde k rychlému poklesu cen. Některé burzy na to mohou reagovat pozastavením své činnosti. Jedná se většinou o náhlou a krátkodobou záležitost a trh se často sám rychle zotaví.

Recese je ekonomický jev, který označuje stav, kdy soustavně klesá HDP. I akciové trhy se dlouhodoběji propadají. Prakticky se recese projevuje buď inflací a růstem cen, nebo deflací a poklesem cen. Co způsobuje inflace je známo. Co se týče deflace, ta pak zvyšuje reálnou hodnotu dluhů, což snižuje poptávku; klesá vývoz a výrobci a poskytovalé služeb inkasují podstatně méně.

Burzovní krach a medvědí trh

Burzovní krach je obecné označení pro rychlý a hluboký propad cen na akciovém trhu. Medvědí trh, anglicky bear market, je označením pro stav, kdy je pokles cen vyšší než 20%. Prvotní pokles vede k emocionálnímu zbavování se investic, což dále podporuje propad cen. Pro ty, kteří se nebojí ryskovat ovšem nastává čas výhodných investic. Nakupují totiž levně. 

Nečekejte než vám peníze znehodnotí inflace

Ochraňte je spolehlivou investicí. Dluhopisy vám nabízí optimální poměr rizika a výnosů a stabilní příjmy 

Možnosti investic v době krize

Vraťme se však ke krizi doprovázené inflací. Velmi rozšířený je názor, že během ní je lepší neinvestovat. To je však mýlka. Inflace totiž peníze požírá ještě rychleji, než za normálních okolností a investice jsou prakticky jediným způsobem, jak ztrátě předejít. Během krize máte několik možností, jak investovat bezpečně. Další výhodou dnešní doby je možnost investování online, z pohodlí domova. Není to složité. 

Investice v době krize? Zde je přehled kam a jak bezpečně investovat obrázek 5

Dluhopisy jsou pro mnoho investorů oblíbenou nízkorizikovou volbou. Jejich nákupem, od firmy či státu, se stáváte věřitelem. Firma nebo vláda se vám, podpisem smlouvy, zavazují peníze vrátit zpět i s předem stanoveným úrokem. Máte tak určitou garanci toho, že o své prostředky obohacené o finální výnos, nepřijdete.


Dluhopisy můžete zakoupit prostřednictvím firem samotných, ale i investičních portálů, nebo banky. V řadě případů je investici do dluhopisů možné realizovat i s nízkým kapitálem v řádu tisícovek korun. Jedná se však o vhodnou volbu i pro mohutnější investice v řádech milionů.

Investice v době krize? Zde je přehled kam a jak bezpečně investovat obrázek 7

Nemovitosti jsou relativně stabilním a spolehlivým zbožím. Přímá investice vypadá tak, že zakoupenou nemovitost, například byt, pronajímáte. K takové investici je ale potřeba mít k dispozici vysokou finanční částku. Hodí se tedy především pro jednorázové investice při náhlém nabytí většího množství peněz.

Nepřímá investice může mít podobu koupě podílu v nemovitostním fondu. Tím si kupujete podíl na vlastnictví nemovitostí v portfoliu a náleží vám podíl na výnosu z jejich nájmu. Jedná se o dostupnější možnost, jelikož není potřeba investovat v řádech milionů, ale třeba jen stovek či tisíců.

Investice v době krize? Zde je přehled kam a jak bezpečně investovat obrázek 9
Umění

Investice do umění je záležitostí, která v některých může budit nedůvěru. Navzdory tomu se ale jedná o dlouhodobě spolehlivou investiční příležitost. Jde však spíše o dlouhodobou záležitost. Umění totiž často nabývá na hodnotě až po létech. Proto je potřeba našlapovat opatrně o poradit se se znalcem, zda bude konkrétní kus dobrou volbou. V každém případě se vyplatí nakupovat od důvěryhodných aukčních síní či galerií.

Investice v době krize? Zde je přehled kam a jak bezpečně investovat obrázek 11
Diamanty

IDiamanty jsou zbožím s velmi konstantní cenou, podobně, jako zlato. To znamená, že ani v době krize nemá tendenci kolísat. Jde o konzervativní způsob, jak své peníze chránit a uložit do prakticky a snadno skladovatelné podoby. Nejen, že jsou snadno přenosné a velmi odolné, můžete je využít i na ozdobu, třeba ve šperku. Nákup diamantů realizujte se společností, která vám k nim poskytne certifikát pravosti.

Investice v době krize? Zde je přehled kam a jak bezpečně investovat obrázek 13
Další možnosti investice v době krize

Samozřejmě se výše uvedený seznam není vyčerpávající. Investičních příležitostí je celá řada, některé další jsou třeba:

Jak investovat do akcií co nejlépe je kapitola sama pro sebe. Obecně jsou rizikovější volbou, i když záleží na konkrétní firmě. Rizikové investice v krizové době znamenají šanci na velký výnos. Proto, pokud si můžete dovolit riskovat, byste měli akcie během krize zvážit.

P2P půjčky

V případě P2P půjčky neděláte nic jiného, než že nahrazujete banku a své peníze půjčujete přímo jinému člověku, kterého si s pomoci zprostředkující instituce vyberete . Během krize mohou být výnosy vyšší než jindy, jelikož řada bank zvedá úroky. P2P půjčky se tak pro dlužníka stávají levnějšími a tomu, kdo ji poskytuje se také vyplatí - získá více více než na bankovních úrocích..

ETF

Chcete rovnou diverzifikované portfolio? Tedy investovat peníze do několika cenných papírů najednou, aniž byste museli sami zvažovat do kterých? Pak je možná ETF vhodnou volbou. Jedná se o předem připravený balíček akcií či dluhopisů a nabízí je finanční instituce.

Vsaďte na jistotu, která nepodléhá výkyvům trhů a je výnosnější než běžné spořící účty
Dluhopisy jsou ideálním způsobem, jak do světa investování vstoupit