fbpx

Investiční příležitosti roku 2023: Kde hledat dlouhodobě výnosné investice?

Nechávat peníze hnít pod polštářem není moudré v žádné době, natož pak nyní, kdy míra inflace láme rekordy a patří v rámci EU k těm nejvyšším. Abyste v jejím důsledku netratili a naopak se vám podařilo alespoň něco málo k našetřeným úsporám přidat, ukážeme vám, jaké jsou nejvýhodnější investiční příležitosti v dnešním světě.

Investujte do zelených dluhopisů a získejte nejen výhodné výnosy, ale také pomozte planetě!
Investiční příležitosti roku 2023: Kde hledat dlouhodobě výnosné investice? obrázek 1

Co znamená správně investovat, je všem jasné: vložit peníze do nějakého podniku takovým způsobem, aby neztrácely svou hodnotu a aby místo toho – podle okolností a zvolené míry rizika – více či méně vydělávaly. Investiční příležitost je možnost takové investice, která se v daném okamžiku jeví jako nejvíce smysluplná a má pravděpodobnost velkého výnosu.

Investiční příležitosti se mění v čase – do čeho bylo správné vkládat peníze před několika desetiletími, dnes už nemusí vůbec fungovat. Co musí udělat ten, kdo chce v dnešní době svůj kapitál nějak zhodnotit?

Když vynecháme osobnostní charakterové vlastnosti, jako jsou nadhled, trpělivost, schopnost riskovat či smířit se s dočasnou ztrátou, a věci nadpřirozené, jako je intuice a příslovečná kapka štěstí, je nutné, aby udělal především následující:

Svět financí je totiž kosmem sám pro sebe a oko laika snadno oklame. Vezměme si například současnou ekonomiku – někdo by si mohl myslet, že covidové pandemii a blízkému válečnému konfliktu stagnuje, ne-li přímo upadá, a přitom pravdou je spíše opak.

Mnohá průmyslová odvětví zůstala negativním vývojem zcela nezasažena, pro jiná se naopak otevřely nové možnosti, e-shopy zaznamenaly raketový vzestup. A pak tu jsou nadčasové obory nové doby, které musí všechny vlády podporovat, pokud chtějí, aby lidstvo mělo nějakou budoucnost – a to jsou podniky zaměřené ekologicky. 

Investiční příležitosti v České republice - z čeho můžete vybírat?

Časy se sice mění a v nich se měníme nejen my, ale i naše investiční příležitosti, na druhou stranu se však u investorů drží v oblibě osvědčená klasika, kterou můžeme shrnout do následujících čtyř bodů:
Investiční příležitosti roku 2023: Kde hledat dlouhodobě výnosné investice? obrázek 3

investování do dluhopisů

Investiční příležitosti roku 2023: Kde hledat dlouhodobě výnosné investice? obrázek 5

investování do akcií

Investiční příležitosti roku 2023: Kde hledat dlouhodobě výnosné investice? obrázek 7

investice do komodit

Investiční příležitosti roku 2023: Kde hledat dlouhodobě výnosné investice? obrázek 9

investice do realit

Investiční příležitosti roku 2023: Kde hledat dlouhodobě výnosné investice? obrázek 11

investice do kryptoměn

Takže zřejmě každý, kdo přemýšlí, do čeho investovat v roce 2023, s velkou pravděpodobností zvolí jednu z těchto eventualit či jejich kombinaci, což je ještě prozíravější.

Jak vybalancovat míru rizika a solidní výnos?

Jednotlivé způsoby investování se od sebe dost liší. Za cenu jistého zjednodušení můžeme říci, že hlavní rozdíly se nacházejí v těchto třech bodech: 

Za prvé je to výnosnost, tedy kolik peněz daná investice vydělá

Udává se v procentech a její absolutní hodnota je závislá na výši investované částky (s milionem se dá vydělat víc než se sto tisíci). Protože je ale nutno vždy - a bohužel v dnešní době obzvlášť - počítat s inflací, vklady, jejichž výnosy by stály za zmínku, musí mít dvouciferný úrok. Proto mimochodem v našem výčtu neuvádíme různé spořicí účty, které pouze krotí nebo mírní inflaci. Tuto podmínku obvykle splňují podnikové dluhopisy

Za druhé se jedná o míru rizika

I když budeme brát v úvahu jen seriozní nabídky, vždycky se musí počítat s tím, že něco se zvrtne či nepůjde podle plánu. Proto se doporučuje začínat investovat spíše s menšími částkami, mít vložené peníze v různých podnicích a především si hodně rozmyslet, zda a kolik investovat do bitcoinu, protože právě u kryptoměn jsou navzdory proklamovanému vysokému zisku výkyvy, a dokonce i výrazné ztráty na denním pořádku. 

Za třetí je třeba brát do úvahy likviditu, tedy schopnost investice se vrátit zpět do podoby disponovatelné finanční částky

Konzervativní investoři, kteří mají rádi peníze uložené v něčem hmotném, rádi realizují investice do zlata nebo investice do nemovitostí. Obojí představuje poměrně bezpečné uložení peněz, které ovšem příliš nevynáší (s výjimkou pronájmů v atraktivní lokalitě) a hlavně chvíli trvá, než se promění zpět na hotovost. 

Chci akcie nebo dluhopisy - ale čí?

Příkladem nových investičních příležitostí jsou projekty zaměřené na ekologii a udržitelný rozvoj. Tyto obory jsou stoprocentně perspektivní a sotva by mohly přijít o zákazníky.

Například naše společnost KD Chemiko, která se zabývá tzv. pyrolýzou, což je likvidace odpadů za pomocí vysokých teplot (ale bez kyslíku, a tedy bez nežádoucích zplodin vznikajících při spalování). Díky této technologii je možné získat pyrózní olej, palivo či plyn, které mají hojné využití.   

Společnost KD Chemiko emituje dluhopisy s úrokem 13,5 procenta a zaručuje jejich pravidelnou měsíční výplatu

Zakázky má nasmlouvané na celý kalendářní rok 2023.
Takto může vypadat výhodná investiční příležitost 21. století.

Dlouhodobé investiční příležitosti

Racionálně zhodnoceno, zlatou střední cestu s příslibem sympatického výnosu a relativně nízkou mírou rizika představuje nákup dluhopisů či akcií. Začínající investor může nejprve opatrně investovat nižší částky na jistotu a až “získá ostruhy”, může se odvážit proniknout do problematiky trochu hlouběji. Není to zase tak obtížné, jak to vypadá – stačí si před případnou investicí udělat analýzu příslušné společnosti: 

Dobře zvolená firma, která prosperuje na trhu, je příkladem dlouhodobé investice, která se vyplatí, protože vydělává sama s hmatatelným ziskem.

Investiční příležitosti v zahraničí

Dnešní globalizované trhy umožňují každému investovat kdekoli po celém světě, pokud si troufá vyznat se ve spleti celosvětové ekonomiky. Možnosti jsou obdobné jako v České republice – tedy akcie, dluhopisy, komodity a reality nebo virtuální měna.

Při cenných papírech je dobré spoléhat na podílové nebo akciové fondy. Hitem posledních let v Evropské unii, potažmo i na jiných kontinentech jsou tzv. zelené dluhopisy, které pomáhají financovat ekologicky přátelské projekty. Od počátku 20. let tohoto století se v nich “protáčí” stovky miliard dolarů ročně. 

Investiční příležitosti roku 2023: Kde hledat dlouhodobě výnosné investice? obrázek 13

Jak a do čeho tedy vlastně investovat?

Závěrem lze říci, že v letošním roce jsou nejjistější investicí vklady do odvětví s predikcí dlouhodobé prosperity, jako jsou různé ekologické podniky, jejichž příkladem mohou být již zmíněné dluhopisy KD Chemiko.

Obecně větší naději na zisk skýtají akcie a dluhopisy takových firem. Dluhopisy navíc poskytují příjem pravidelně v předem smluvených časových intervalech a po uplynutí příslušné lhůty je věřiteli navrácena původní vložená částka, tedy jistina.

Kolik procent ze svého investičního portfolia vložíte tak, abyste získali solidní výnos, záleží jen na vás

Počáteční částka nemusí být vysoká. Nebojte se ale vyzkoušet investovat ve 21. století, příležitosti tu jsou.