fbpx

Jak spořit dětem pro jejich lepší budoucnost? Podívejte se na vyčerpávající přehled všech možností

Minulé století je často nazýváno stoletím dítěte a zdá se, že my v zaběhnutém trendu jen pokračujeme. V našem relativně blahobytném způsobu života zahrnujeme své ratolesti vším možným komfortem. A pochopitelně si přejeme, aby se našim potomkům vedlo dobře také po tom, co vyletí z hnízda. K odrazu do samostatného života jim hodně mohou pomoci peníze, které jim prozíraví rodiče nastřádají.

Co znamená spořit pro děti? Odkládat pro ně v pravidelných měsíčních intervalech nebo v jednorázových nárazových vkladech hotovost? Aby byla připraveny alespoň nějaké prostředky, až dospělost začne klepat na dveře. Je to vůbec moudré?

Upřímně řečeno: je to lepší než nic a každý rodič může být patřičně hrdý na částku, kterou se mu podaří shromáždit. Otázka ovšem také zní: nakoupí se za uspořenou hotovost stejně, jako by se nakoupilo v době, kdy byla vložena do úspor? Jinými slovy, zachovávají si odkládané peníze svou původní nominální hodnotu?

V době vysoké inflace a všudypřítomného zdražování bohužel vůbec ne. Pojďme se tedy podívat, co všechno se dá s neutracenými penězi dělat, abyste sebe a své děti neokrádali o tisíce a desetitisíce. Otázka, jak zhodnotit peníze, není určena pouze milionářům. I stovkové měsíční vklady si zaslouží zachování hodnoty. 

Zvyšte svůj počáteční kapitál strategickou investicí do dluhopisů
Fixní zisky převyšující běžné spořící účty. Nulové poplatky. A nízká míra rizika. To vše vám – a s vámi i vašim dětem – nabízí investice do našich ekologických dluhopisů

Jaké možnosti spoření pro děti se vlastně nabízejí

Standardní finanční produkty pro děti jsou oblíbené u peněžních ústavů. Navzdory příjemné státní podpoře však nemají proti inflaci šanci. Proč? Protože úrok na nich je velmi nízký. S vyššími potenciálními zisky se můžeme setkat při investování přímo firmám či do podnikatelských záměrů.

Protože však s výší výnosu přímo úměrně stoupá rizikovost podniku, doporučuje se variovat různé způsoby ukládání peněz; odborně řečeno vytvořit široké portfolio. Zkusit nechat část peněz vydělávat a část nechat bezpečně zakonzervovat s úrokem inflaci alespoň zmírňujícím. Z čeho můžete vybírat? 

Jak spořit dětem pro jejich lepší budoucnost? Podívejte se na vyčerpávající přehled všech možností obrázek 1

Investice pro děti aneb odvážnému štěstí přeje

Lidé mají zažito, že s penězi má být člověk opatrný. Proto podle průzkumů rodiče zmnožují peníze pro děti ve výdělečných vkladech asi jen ve 4 procentech případů. Jenže se slovem riziko je potřeba se ve světě financí smířit. Zkrátka v době vysoké inflace je opatrnost na škodu, peníze může zhodnotit jen moudrá investice. Tu představují tři následující body:

Spořicí účty popř. termínované vklady pro děti jsou obvykle ztrátové

Klasické účty vždy trochu pokulhávají za inflací, takže peníze sice ochraňují, ale nerozšiřují jejich objem. Je to takový ten “lepší vrabec v hrsti”.

Stavební spoření pro děti - s maximálním příspěvkem 2000 Kč

Spoření ze setrvačnosti nazývané “stavební” se sice také nemůže chlubit vysokým úrokem. Ovšem příspěvek od státu až ve výši 2000 Kč tento handicap kompenzuje. V současné době se toto spoření zakládá na šest let. Ukládáte-li 1700 Kč měsíčně lze ve finále k nastřádaným 120 000 Kč získat na příspěvku dalších 12 000 jen tak a zhruba stejně tolik díky úročení. Ovšem diskuse na zrušení na téma zrušení státního příspěvku nabývají na síle.

Penzijní spoření pro děti

I u tohoto produktu je název trochu matoucí. Uzavírá se sice až do důchodového věku (cca 60 let), ale s jednou třetinou peněz může potomek disponovat již od 18. Výhodou je relativně vysoká podpora státu.
Konzervativní rodiče a prarodiče věří zlatu, vždyť je tradicí novorozenci dávat zlatý peníz. Dá se očekávat, že drahý kov si svou hodnotu uchovává stabilně a rozhodně na něm neproděláte. Ovšem ani nevyděláte.
13,5% zisk ročně vám mohou přinést naše ekologické dluhopisy
Začněte střádat peníze pro budoucnost – a pomozte přitom i přírodnímu prostředí!

Kdy začít spořit, aby to nebylo pozdě

Dlouhodobost procesu střádání peněz a pravidelnost investování jsou přidanými hodnotami. Je vyšší pravděpodobnost, že za delší dobu se překonají případné turbulence na finančním trhu a vše se zkonsoliduje ke spokojenosti střadatele.
Jak spořit dětem pro jejich lepší budoucnost? Podívejte se na vyčerpávající přehled všech možností obrázek 3

Navíc čím déle jsou peníze někde uloženy, tím je jich více a vy získáváte úrok nejen z vkladu, ale také z úroku (odborně složený úrok). Je tedy nanejvýš prozíravé začít spořit potomkovi již ve věku před prvními narozeninami – čím dříve začnete, tím více mu toho budete moci v dospělosti předat.

Rozumným spořením a promyšlenými investicemi je možné z relativně malých měsíčních příspěvků pořídit dětem do začátku částky v řádech několika set tisíc, což jim výrazně usnadní vstup do světa dospělých, ať už částku využijí na cokoliv. 

Investujte pro sebe i pro své děti s minimem rizika
Naše dluhopisy nabízí solidní zhodnocení bez daní a poplatků, a jistotu investice do dobře rozjetého projektu s již nasmlouvanými zakázkami!