fbpx

Pravidelné investování: proč a kam pravidelně investovat?

Jestli přemýšlíte, jak zhodnotit peníze, možná vás už napadlo pravidelné investování. Jaké jsou výhody pravidelných investic? A do čeho všeho lze pravidelně investovat? Seznamte se s odpověďmi na tyto dotazy a s dalšími tipy a radami. 

Jednoduše řečeno se jedná o investici, kterou realizujete pravidelně v určitém časovém intervalu, se stejnou částkou.

V řadě případů lze začít třeba od několika set korun měsíčně; proto se jedná o vhodnou možnost pro začínající investory.

Například: každý měsíc koupíte akcie firmy za 1000 korun, po dobu půl roku. Váš výdaj je každý měsíc stejný, cena jedné akcie se ale může v průběhu několikrát proměnit. Za 6 měsíců tedy můžete mít více akcií, než kdybyste 6 tisíc investovali najednou. Pro představu následující tabulka: 

měsíccena jedné akciepočet koupených akcií
leden10001
únor5002
březen10010
duben20000,5
květen20000,5
červen10001

Pokud byste celých 6000 korun investovali v lednu, koupili byste za ně 6 akcií dané firmy. Pravidelnou investicí jste za 6 měsíců nakoupili celkem 15 akcií. Pokud bude cena jedné akcie v červenci 1000 korun a vy se rozhodnete své akcie prodat, získáte za ně 15 000 korun. Pokud ale cena jedné akcie v červenci spadne na 100 korun, prodali byste své akcie celkem za 1 500 korun.

A v případě že jste koupili za 6000 korun 6 akcií najednou, získáte pouhých 600 korun. Takto lze investice realizovat po dobu několika měsíců, či let. Výhodou je pro mnoho lidí právě to, že nemusí najednou vydat větší sumu peněz. 

Neodkládejte investici na dobu neurčitou

Pevným základem vašeho portfolia se mohou stát třeba kvalitní dluhopisy. Jestli se vám vize pravidelného pasivního příjmu, solidního zhodnocení a nižšího rizika zamlouvá, můžete se stát držitelem dluhopisu třeba hned. 

Kam pravidelně investovat?

Pravidelné investování: proč a kam pravidelně investovat? obrázek 1
Akcie pochopitelně nejsou jedinou možností. Pravidelně můžete peníze vkládat třeba do následujícího:

1. Dluhopisy

Pravidelná investice do dluhopisů znamená relativně spolehlivou dlouhodobou úschovu peněz, s předem stanoveným výnosem. Jak lze vidět i v tabulce, akcie mají tendenci více kolísat. U dluhopisů vám nehrozí, že ze dne na den masivně ztratí na hodnotě. Tyto cenné papíry můžete pořídit od různých firem jako takzvané korporátní dluhopisy.

2. Fondy

Zajímavé mohou být i ETF, tedy na burze obchodované fondy. Ty jsou vlastně předem sestaveným balíčkem různých akcií a dluhopisů. Jeden fond může obsahovat třeba akcie a dluhopisy 40 různých firem a vy si je, přesněji řečeno podíl na nich, najednou pořídíte investicí do fondu. Jednoduše tak získáte diverzifikované portfolio, avšak nemáte kontrolu nad konkrétními složkami. Fond musíte vzít takový, jaký je. 

3. Finanční instituce

Investovat můžete i pomocí své banky, Většina vlých bankovních institucí dnes nabízí různé druhy pravidelných investic, které za vás bude i spravovat. Může se jednat opět o dluhopisy, podílové fondy, akci, a další. 

4. Další možnosti

Investovat můžete ještě do nemovitostí nebo P2P půjček. Lze také měsíčně vkládat peníze třeba do developerského projektu, nebo nemovitostního fondu.

P2P půjčka znamená, že půjčíte peníze fyzickému člověku, a nahrazujete tak klasickou banku. Vy se stáváte věřitelem, a dotyčný dlužník se zavazuje vám ve stanovené lhůtě peníze i s úrokem vrátit. Tyto půjčky opět zprostředkovávají finanční instituce 

Stále si nejste jisti, jak začít?

Dluhopisy jsou pro začínající investory ideální díky vyváženému poměru rizika a výnosu i předvídatelnému zhodnocení. A ještě můžete jejich koupí podpořit konkrétní, perspektivní projekty. Začít můžete rovnou kliknutím na tlačítko níže! 

Proč investovat pravidelně? 5 výhod pravidelných investic

Je pravidelná investice lepší, než jednorázová? Ne nutně a ne pro každého, ale pro některé z nás určitě ano. 

1
Není potřeba vysoký kapitál

Můžete začít už s pár stovkami za měsíc. Tím, že není potřeba najednou vydat velké množství peněz, se investování stává dostupným i pro osoby s nižším kapitálem, nebo dalšími závazky. To ale neznamená, že není vhodné měsíčně investovat i velké částky; rozhodně se nejedná o možnost jen pro drobné investory.

2
Vyrovnáte kolísání trhu

Jak ukazuje ilustrační tabulka, ceny nakoupeného zboží, obzvláště pokud jde o rizikové akcie, se mohou výrazně měnit. Pravidelnou investicí se vyhnete prudké ztrátě. Když se sníží hodnota cenných papíru, stoupá zato vaše kupní síla.
Pokud si pořídíte určité množství cenných papírů jednorázově, při poklesu jejich ceny samozřejmě klesá hodnota vaší investice. Při pravidelném investování sice klesá hodnota těch nakoupených, ale zase si jich za pravidelnou měsíční částku koupíte více, než minulý měsíc.

3
Vyhnete se špatnému načasování

Investovat najednou velkou sumu ve špatnou dobu může znamenat, že o dost peněz přijdete. Mnozí mají při prvním poklesu nutkání peníze okamžitě vybrat a nenechají si tak možnost vrátit se do zisku.
Například, koupíte si 200 cenných papírů při ceně 1000 za kus, ale následující měsíc jejich cena prudce klesne, na 500 korun za kus. Vy tak sledujete, jak se z vašich 200 000 korun stává 100 000. Kvůli obavě z dalšího poklesu peníze rychle vyberete. A to je chyba.

4
Vyhnete se emocionálnímu jednání

Když jde o peníze, máme tendenci chovat se pudově. Čím vyšší částka, tím méně ochotni budeme čekat, jak se situace vyvine. S malou investicí máte větší šanci, že budete ochotni i při poklesu vytrvat, než cena zase stoupne. Je přirozené, že strach přijít o 500 000 je větší, než strach přijít o 500.

5
Máte k dispozici pomoc

Pravidelné investice s malými částkami nabízí řada bank i online platforem. Nebudete na to sami a když si něčím nebudete jistí, budete mít kam se obrátit. Při pravidelných investicích si většinou zakládáte u platformy či banky konto, nebo uživatelský účet a je vám tak k dispozici zákaznická podpora.

Jednorázová vs. pravidelná investice - co je lepší?

Pravidelné investování: proč a kam pravidelně investovat? obrázek 3

U jednorázové investice narozdíl od té pravidelné vložíte najednou větší částku do nákupu určitých cenných papírů, nebo třeba zlata. Musíte mít připraveno více peněz a dobře si rozmyslet, co za ně koupit. Přinášíme přehlednou tabulku, která vám pomůže rozhodnout, který typ investování je pro vás vhodný. 

jednorázová investice

pravidelná investice

máte k dispozici náhle velkou sumu peněz 

(třeba z prodeje nemovitosti)

jste schopni odložit každý měsíc nižší částku

(třeba 5% nebo více ze mzdy)

nechcete mít žádné závazky

chcete platit měsíčně a méně, nikoliv jednou a více

nechcete na nic myslet

chcete zvýšit svůj přehled o finančním trhu

chcete šanci na velký výnos rychle

chcete spíše stabilní spoření a zhodnocení peněz

Chcete mít jistotu, klid a zhodnocené úspory zároveň?

Ukládejte své peníze do dluhopisů. Hned vaše první investice vám může přinést solidní zhodnocení 13,5 %!

Kolik je potřeba pravidelně investovat? Kalkulačka!

Jak už jsme zmínili, začít můžete s málem a lepší je investovat měsíčně 500 korun, než nic.
Pokud však máte konkrétní představu o návratnosti, nebo cílové částce, je dobré si uvědomit, co to bude z investičního hlediska vyžadovat. Kolik peněz musíte odkládat a po jak dlouhou dobu, abyste dosáhli svého cíle. Spočítejte si doporučenou výši investice pomocí naší investiční kalkulačky. 

Pravidelné investování - zkušenosti

Chcete se dozvědět o pravidelném investování víc, a to z první ruky? Prohlížejte si finanční weby, či diskuze u článků na toto téma. Na diskusních fórech i webových stránkách různých investičních platforem se často vyskytují debaty, kde uživatelé sdílí svá doporučení. Vždy, než začnete investovat, si projděte recenze dané firmy a zkušenosti ostatních. 

Investicí do kvalitního dluhopisu od prověřené firmy získáte nejen zajímavé zhodnocení, ale můžete podpořit i zajímavé a prospěšné projekty

Podívejte se na konkrétním příkladu ekologických dluhopisů, co to znamená!