fbpx

Nejlepší dluhopisy pro stabilní a výnosné investice v roce 2023

Investice do nejlepších dluhopisů je logickým krokem v nejisté době s nejistými vyhlídkami na budoucnost. Nicméně, i když Češi preferují investice s minimálním rizikem, je třeba si uvědomit, že bezrizikové investice neexistují. Nejbezpečnější jsou spořící a termínované vklady, ale jejich zhodnocení je minimální.

Dluhopisy jsou vhodnou alternativou pro vyšší výnosy a mohou se investovat nejen přes podílové fondy, ale i samostatně. Náš průvodce se zaměřuje na to, do jakých dluhopisů se vyplatí investovat v roce 2023 a jak minimalizovat riziko finančních ztrát při samostatném investování. 

Dluhopisy představují jistotu pravidelného příjmu
Každý měsíc vám bude vyplacena jasně stanovená částka i na běžný bankovní účet.
Nejlepší dluhopisy pro stabilní a výnosné investice v roce 2023 obrázek 1
Turbulentní a nepředvídatelné události posledních let ukázaly v praxi, jak je důležité nenechat volné finanční prostředky jen tak nečině ležet na běžném bankovním účtu. Investování je způsob, jak ochránit peníze před inflací a máte také příležitost na výnosech vydělat. Na trhu dnes existuje celá řada produktů, díky kterým vás neustále rostoucí inflace nebude v noci budit ze snu. Proč ale investovat zrovna do dluhopisů?

Turbulentní a nepředvídatelné události posledních let ukázaly v praxi, jak je důležité nenechat volné finanční prostředky jen tak nečině ležet na běžném bankovním účtu.

Investování je způsob, jak ochránit peníze před inflací a máte také příležitost na výnosech vydělat. 

Na trhu dnes existuje celá řada produktů, díky kterým vás neustále rostoucí inflace nebude v noci budit ze snu. Proč ale investovat zrovna do dluhopisů?

3 hlavní důvody, proč vložit volné finance do prověřených dluhopisů:

1. Jedná se o dobrou investiční příležitost, jak zhodnotit úspory s únosnou mírou rizika (bezpečné jsou státní dluhopisy států, které jsou ekonomicky stabilní, firemní dluhopisy jsou rizikovější) a dobrými výnosy. 

2. Obecně platí, že rizikovější investice přináší vyšší zisky. Pokud se tedy rozhodnete pro investování do soukromé firmy, vaše výnosy budou procentuálně vyšší.

3. Máte možnost vybrat si firmu, s jejíž filozofií se ztotožňujete a tímto způsobem můžete podpořit jejich konkrétní projekt (například investice do ekologických řešení, vývoje, modernizace atd.). 

Jaká kritéria splňují firmy, které nabízí nejvýhodnější dluhopisy?

Výnosy

některé společnosti nabízí nadstandardní výnosy, které mohou dokonce překročit hranici 10 %. Mějte ale na paměti, že vyšší zisky jsou zpravidla spojené také s vyšší mírou rizika. V praxi jsou takto vysoké výnosy schopné platit pouze úspěšné firmy, které mají již vybudovanou stabilní základnu zákazníků a po jejich produktech či službách je tudíž vysoká poptávka. Pokud vám vysoký výnos nabízí start-up nebo “no name” společnost bez historie, slibované výnosy jsou čistě spekulativní záležitostí.

Kvalita emitenta

předpokladem úspěšné investice je velmi dobrá příprava. Dříve než si pořídíte dluhopisy konkrétní společnosti, zjistěte si o ní a také o lidech, kteří ji řídí co nejvíce informací. Důkladně prostudujte její historii, minulé, stávající a především budoucí projekty, do kterých zamýšlí investovat. Jinými slovy, na co konkrétně firmě peníze půjčujete. Informace čerpejte nejen z jejich oficiálních webových stránek, ale i z jiných důvěryhodných zdrojů (projděte si obchodní rejstřík, sbírku listin emitenta atd.). Nebojte se také oslovit odborníky (banku nebo obchodníky s cennými papíry).

Riziko

v případě investování do korporátních dluhopisů je riziko vždy vyšší než při koupi státních dluhopisů. V extrémních případech můžete o vloženou částku zcela přijít, proto si všechna fakta uvedená na oficiálním webu ověřujte. Logicky zhodnoťte, zda je vůbec návratnost investice reálná. Nicméně i když jste si svou investicí naprosto jistí, vždy investujte jen volné finanční prostředky, které v případě totální ztráty nebudete postrádat. Nikdy se nepouštějte do spekulativních investic bez potřebné finanční rezervy!

Podmínky prodeje

za nákup dluhopisů zpravidla neplatíte žádné vstupní a jiné poplatky. Na účet obdržíte čistý zisk (měsíčně/čtvrtletně/ročně dle konkrétních podmínek). Začít můžete s nákupem jen jednoho dluhopisu. Máte tak možnost menší počáteční investice.

Osvědčený podnikatelský koncept

firma postupuje podle léty prověřené, úspěšné strategie. Její aktivity jsou transparentní a doložitelné v číslech. Investice směřuje do rozšiřování kapacit nebo modernizace jako reakci na vysokou poptávku po jejich produktech či nabízených službách.

Vize

ekologie a udržitelnost je téma, které velmi silně rezonuje ve společnosti, a to nejen v západních zemích. Firmy, jejichž činnost má sociálně-ekonomický přesah, a které se aktivně podílí na zlepšování životního prostředí, jsou zajímavou investiční příležitostí pro ty z vás, kterým nejde jen o finanční zhodnocení, ale i šanci aktivně podpořit projekt, se kterým souzníte a přispět tak k celospolečenské změně.

Srovnání nejlepších dluhopisů 2023

Jste začátečníci a nejste si jistí, jak začít investovat? Svůj první nákup byste rozhodně neměli uspěchat. Pokud nevíte, kde začít, můžete se inspirovat naším přehledem nejlepších dluhopisů v roce 2023.

Možnosti prověřených střednědobých investic do firemních dluhopisů: 

SpolečnostZajištěníVýnosyFrekvence výplatySplatnost
KD Chemikotřetí stranou13,5 %měsíčně1. 6. 2024
RL development s. r. o.nemovitostmi11 %čtvrtletně3,6 let
Rentico s. r. o.200% zajištění emisemi11,23 %měsíčně2,6 let
Hamleysnení10 %čtvrtletně31. 12. 2027
Green Energy II 8,5/2025není8,5 %měsíčně1.3. 2025
SpolečnostKD Chemiko
Zajištěnítřetí stranou
Výnosy13,5 %
Frekvence výplatyměsíčně
Splatnost1. 6. 2024
SpolečnostRL development s. r. o.
Zajištěnínemovitostmi
Výnosy11 %
Frekvence výplatyčtvrtletně
Splatnost3,6 let
SpolečnostRL development s. r. o.
Zajištěnínemovitostmi
Výnosy11 %
Frekvence výplatyčtvrtletně
Splatnost3,6 let
SpolečnostRentico s. r. o.
Zajištění200% zajištění emisemi
Výnosy11,23 %
Frekvence výplatyměsíčně
Splatnost2,6 let
SpolečnostHamleys
Zajištěnínení
Výnosy10 %
Frekvence výplatyčtvrtletně
Splatnost31. 12. 2027
SpolečnostGreen Energy II 8,5/2025
Zajištěnínení
Výnosy8,5 %
Frekvence výplatyměsíčně
Splatnost1.3. 2025
Máte i přesto pochybnosti? Kontaktujte odborníka, který vám vysvětlí veškerý postup nákupu, seznámí vás s riziky a případně i doporučí konkrétní druh dluhopisu.

Nejlepší dluhopisy v roce 2023 zajišťují vysoké výnosy s minimálním rizikem

Pravidelné investování a diverzifikace portfolia je z dlouhodobého hlediska nejlepším způsobem, jak si zajistit pasivní příjem.

Obecně platí, že investování do korporátních dluhopisů je rizikovější. Na druhou stranu získáte vyšší výnosy. Tajemství úspěchu tkví ve velmi pečlivé přípravě. Společnost, která slibuje vyšší výnosy než 10 % by měla vždy doložit detailně propracovaný podnikatelský záměr a již nasmlouvané zakázky, což je indikátorem schopnosti splácet. 

Nejlepší dluhopisy pro stabilní a výnosné investice v roce 2023 obrázek 3

Její aktivity jsou naprosto transparentní. Své investory automaticky a pravidelně informuje o průběhu investic a je schopná doložit, na co byly finanční prostředky použity. Je zajištěna pro případ, kdyby její investiční záměr z jakéhokoliv důvodu nevyšel. Vložené prostředky mohou být zajištěny například nemovitostmi nebo třetí stranou (jinou firmou, která se zavazuje k vyplacení veškerých závazků).
KD Chemiko splňuje všechny tyto podmínky.

Naopak varovným signálem jsou dluhopisy zcela nových firem, které nabízí velmi štědré výnosy, ale výsledek jejich podnikatelských aktivit je nejasný. Týká se to i firem, které mají velmi dobrý nápad. Nicméně bez historie a relevantních informací o managementu je velmi těžké odhadnout, jak si firma povede a tudíž i to, zda bude schopná dlouhodobě dostát svým finančním závazkům vůči investorům. 

Investujte bezpečně do zavedené firmy, která má zajištěné zakázky na několik let dopředu

Naše dluhopisy jsou zárukou pravidelného měsíčního příjmu. 

Z jakých typů dluhopisů můžete vybírat?

Nabídka různých typů dluhopisů je velmi pestrá. Pokud tedy máte volné finanční prostředky, můžete si vybrat z nepřeberného množství investičních příležitostí, které se liší nejen výši výnosů, ale také mírou rizika. Na své si tak přijdou nejen konzervativní investoři, ale i spekulanti, kteří se nebojí riskovat.

Druhy dluhopisů:

Nejlepší korporátní dluhopisy (corporate bonds) vydávají soukromé společnosti.

Dluhopisy vydávají za účelem financování rozvoje podnikání, nákupu moderních výrobních zařízení nebo akvizici trhů. Zpravidla nabízejí vyšší výnosy než státní dluhopisy. Tato investice se ale pojí s vyšší mírou rizika a ne všechny firmy umožňují počáteční malé investice.

Pokud se rozhodnete pro tento typ, je nutné pečlivě ověřit, zda má vybraná společnost potenciál dostát všem svým závazkům vůči věřitelům. V případě, že chcete investovat do tohoto typu dluhopisů, ale nejste si jistí, kterou společnost vybrat, poraďte se s odborníkem.

Nejlepší státní dluhopisy vydává stát, je tedy emitentem.

Půjčené peníze následně investuje do rozvoje infrastruktury nebo k financování státního dluhu. Pokud chcete investovat s minimálním rizikem, jsou pro vás státní dluhopisy optimální volbou. Tento způsob investování lze považovat za nejbezpečnější. Nicméně platí to pouze v případě států, které mají velmi stabilní ekonomiku.

Výnosy ze státních dluhopisů jsou nižší (v některých případech velmi výrazně), než výnosy z korporátních dluhopisů. Vyšší výnosy nabízí státy, které patří do rizikové skupiny (mají nízký rating), s tím je také spojeno vyšší riziko.

Nejlepší spořící dluhopisy vám umožní bezpečně zhodnotit vaše úspory, protože mají garantovaný výnos.

Jsou tedy optimální pro konzervativní investory, kteří především chtějí chránit uložené peníze před rostoucí inflací a nechtějí jít do žádného rizika. Tento typ je navíc výhodný i pro stát, protože je státní dluh v držení nejen zahraničních investorů, ale také občanů ČR. V současné době jsou spořící dluhopisy dostupné již jen fyzickým osobám, a to jako reinvestiční státní dluhopisy, nebo protiinflační státní dluhopisy. Nevýhodou spořících dluhopisů je poměrně nízký výnos. 

Srovnání nejlepších dluhopisů

 

Korporátní

Státní

Spořící/protiinflační

Splatnost

Přesně daná

Dlouhá

Dlouhá

Riziko

Vyšší

Relativně nízké

Relativně nízké

Výnosy

Nadstandardní

Nízké

Nízké

Účel

Zpravidla přesně víte, na co budou finance použity.

Nevíte, na co přesně se peníze použijí.

Nevíte, na co přesně se peníze použijí.

Výplata

Měsíčně/čtvrtletně

Zpravidla ročně

Zpravidla ročně

Korporátní
Splatnost Přesně daná
Riziko Vyšší
Výnosy Nadstandardní
Účel Zpravidla přesně víte, na co budou finance použity.
Výplata Měsíčně/čtvrtletně
Státní
Splatnost Dlouhá
Riziko Relativně nízké
Výnosy Nízké
Účel Nevíte, na co přesně se peníze použijí.
Výplata Zpravidla ročně
Spořící/protiinflační
Splatnost Dlouhá
Riziko Relativně nízké
Výnosy Nízké
Účel Nevíte, na co přesně se peníze použijí.
Výplata Zpravidla ročně

Shrnutí, jak vybrat nejlepší české dluhopisy

Nejlepší dluhopisy pro stabilní a výnosné investice v roce 2023 obrázek 5

Vaše volné finanční prostředky můžete zhodnotit s větším či menším ziskem podle toho, jak velké riziko jste ochotni podstoupit. Státní a spořící dluhopisy jsou oblíbenou konzervativní formou investování, která bezpečně ochrání vaše úspory před inflací.

Pokud ale chcete generovat vyšší zisky, zaměřte se na korporátní dluhopisy, které nabízí úroky i nad 10 %. Investování do korporátních dluhopisů není bez rizika. Společnost, do které hodláte vložit vaše úspory, si proto vybírejte velmi obezřetně.

Vysoké úroky si zpravidla může dovolit splácet již zavedená firma se stálou klientelou. Investice do zcela nové společnosti je mnohem rizikovější, a proto zcela nevhodná pro investory, kteří s nákupem dluhopisů teprve začínají. 

Specializujeme se na zpracování odpadu inovativní metodou

Nákupem našich dluhopisů si zajistíte pravidelný pasivní příjem a navíc podpoříte rozvoj ekologických technologií.