fbpx

Jak na investování online? Velký přehled pro rok 2023

Svět investic není jen pro bankéře a ekonomy. Investování online dnes může a hlavně by měl zkusit každý, komu záleží na tom, aby jeho úspory neztrácely na hodnotě. Navzdory často mylným představám je to možné i s nízkým kapitálem. Přesto však bude potřeba učinit několik základních rozhodnutí a dát si pozor na číhající úskalí.

 

Jak začít investovat online v roce 2023

Chcete své peníze uložit někam, kde nebudou ztrácet na hodnotě, ale nejste si jisti, jak začít investovat? Vzhledem k míře inflace, se kterou se dnes potýkáme, je stabilní zhodnocování úspor důležitější, než kdy dříve. Výhodou dnešní doby ale je skutečnost, že investovat lze z pohodlí domova, online. Nabízíme přehledný souhrn všeho, co byste jako začínající investor měli vědět, a několik tipů, do čeho investovat v roce 2023. Začít s investicemi můžete snadno už dnes.  

Jistota, stabilita a slušný výnos i v době výkyvů akciových trhů

To je investice do kvalitních dluhopisů. Jejich vlastníky se můžete stát snadno i vy – seznamte se s aktuální nabídkou ekologických dluhopisů s úrokem 13,5 %!

Vše o online investicích

Do čeho všeho je možné online investovat?

Investice místo ponechání peněz na běžném účtu je jednoznačně správným krokem. Avšak nepřeberné množství různých možností se může zdát zahlcující. Kam peníze vložíte, je pochopitelně klíčové. Máme proto pro vás přehled několika možností, se kterými se setkáte nejčastěji.

Nákupem dluhopisu se stáváte věřitelem. Firma, od které dluhopisy nakoupíte, se tak zavazuje vám vrátit danou částku, a stanovený úrok. Investice do dluhopisu je obecně bezpečná a bez rizika. Dluhopisy můžete nakoupit nejen od firem, ale i od státu, i když tam obtížněji. Výhodou je, že předem víte, jaký výnos můžete očekávat, i jak dlouho musíte peníze nechat uložené. U dluhopisu je totiž stanoveno, za jak dlouho ho můžete prodat nazpět a vybrat vklad spolu s úrokem. 

2. Akcie

Nákupem akcií se stáváte spoluvlastníkem. Kupujete si podíl ve firmě a náleží vám tak odpovídající část jejího zisku. S akciemi máte šanci na vyšší výdělky, ale nesou s sebou obecně větší riziko. Rizikovost konkrétních akcií se liší v závislosti na stabilitě firmy. Před rozmachem internetu se akcie daly pořídit jen skrz brokera, dnes je můžete koupit na burze sami, nebo skrz online investiční platformu. Jak investovat do akcií

Pokud se rozhodnete investovat do bitcoinu, nakupujete kryptoměnu. Tedy platidlo, které nemá fyzické mince ani bankovky. Hodnota bitcoinu může klesat a stoupat, podobně, jako u jakékoli jiné měny. Je však pro něj charakteristické to, stejně jako pro kryptoměny obecně, že nárůst i pokles hodnoty může být daleko mohutnější a rychlejší, než třeba u amerického dolaru, nebo české koruny. Obecně je tato investice považována za velmi rizikovou, o čemž ostatně svědčí propad kryptoměn v druhé polovině roku 2022. 

4. Zlato

Nákupem zlata peníze hlavně chráníte. Nelze u něj očekávat velký nárůst na hodnotě, ale právě stabilita jeho ceny je klíčová. Znamená totiž, že neklesá ani během krizí či inflace, tak, jak tomu bývá u akcií, nebo různých měn. Investice do zlata je tedy spolehlivý způsob úschovy prostředků.

5. Další možnosti investic

Mimo výše uvedeného se dají peníze uložit například do nemovitostí, ETF, nebo P2P půjček. Při půjčování peněz P2P půjčujete konkrétnímu člověku bez prostředníka – dejme tomu, že si váš známý chce otevřít salon epilace nohou a vy mu můžete takto poskytnout prostředky za výhodnějších podmínek. Nemovitost můžete koupit celou a následně pronajímat, v takovém případě jde o přímou investici. Peníze můžete investovat dále nepřímo, třeba do developerského projektu, nebo nemovitostního fondu. 

ETF je anglickou zkratkou pro exchange-traded fund, česky burzovně obchodovaný fond. Jde prakticky o balíček různých akcií, připravený a spravovaný finanční institucí. Příkladem je třeba německý DAX 40, který obsahuje akcie 40 největších německých akciových společností. Místo toho, abyste nakupovali akcie od každé z nich zvlášť, je nakoupíte společně ve fondu. Vývoj akcií se odrazí v ETF jako celku.

P2P označuje anglicky peer-to-peer, tedy rovný rovnému. V praxi jde o situaci, kdy si člověk nepůjčuje peníze od banky, ale od ostatních lidí. Investicí do P2P půjčky tak půjčujete peníze fyzickému člověku. Samozřejmě i tyto půjčky mají předem sjednaný úrok, ve kterém spočívá výnos. 

Jak na investování online? Velký přehled pro rok 2023 obrázek 1

Je nutné investovat pravidelně?

Záleží na tom, jaký druh investice si vyberete. Lze totiž investovat jednorázovou sumu, nebo třeba každý měsíc. Obojí má své pro i proti, rozhodovat se je potřeba individuálně, v závislosti na vašich možnostech.
Jak na investování online? Velký přehled pro rok 2023 obrázek 3

Tento typ investic se hodí. pokud máte k dispozici větší sumu peněz, ale nechcete se zavazovat k pravidelnému investování. Za stanovenou částku nakoupíte dluhopisy, akcie, nebo kryptoměnu. Výhodou je, že se nemusíte obávat závazku k budoucímu splácení, např. hypotéky. Praktický příklad: máte k dispozici 100 000 korun, za které nakoupíte dluhopiy. Dál už jen můžete sledovat výnos.

Jak na investování online? Velký přehled pro rok 2023 obrázek 5

Tento typ investic je vhodný, pokud nechcete najednou vydat vysoký finanční obnos, a raději byste každý měsíc investovali nižší částku. Výhodou e právě nižší finanční zátěž a také to, že u řady platforem lze investovat již od několika set korun měsíčně. Praktický příklad: každý měsíc se zavážete vkládat do dluhopisového či akciového fondu 1000 korun.

Co jsou investiční algoritmy?

Algoritmus vám pomůže rozhodnout, jaký typ investice je pro vás ten vhodný. Užitečný může být, pokud se ve světě investic ještě příliš nevyznáte a nejste si jisti, co je správnou volbou. Vyplníte na investiční platformě dotazník, ve kterém uvedete své finanční možnosti, své zájmy a preference. Systém následně odpovědi analyzuje a vybere, jestli byste měli investovat třeba spíše do dluhopisů, nebo do akcií, případně do kterých.

Algoritmus vám pomůže sestavit celé investiční portfolio. Například tedy rozhodně, kolik procent z obnosu půjde na nákup rizikovějších akcií, kolik procent na nákup bezpečných dluhopisů, a kolik procent uschovat do zlata.

Technologie se zdokonalují, proto jsou i algoritmy každým rokem lepší a lepší. Ač mohou být skvělým pomocníkem, nejsou přece jen dokonalé. Proto je vhodné, obzvláště při investování opravdu velkých částek, se poradit s odborníkem – člověkem. 

Z pohodlí domova na internetu můžete však začít investovat hned

Jestliže vás láká představa pasivního mesíčního příjmu a slušného zhodnocení počáteční investice, nenechte si ujít aktuální nabídku zajímavých dluhopisů! 

Nejlepší řešení online investic – několik základních tipů

Než s investováním začnete, je potřeba zvážit několik faktorů. S kým do toho jít, jaký způsob vybrat, a kde začít? S tím vším vám poradíme. Máme pro vás základní rady, které vám usnadní začátek.
Jak na investování online? Velký přehled pro rok 2023 obrázek 7

Jak vybrat správnou investiční platformu

Možnosti jsou neomezené, a neexistuje jediná správná. Základem správného výběru je několik pravidel, kterými byste se měli řídit. Obecně mají platformy za cíl investování zjednodušit a zpřístupnit vám snadno a rychle důležité informace, popřípadě vám pomoci s realizací od A do Z.

Existují platformy, které peníze investují zcela za vás. Pošlete jim určitou částku, zvolíte, jakou rizikovost preferujete, a o víc se starat nemusíte.

Dále jsou k dispozici takové, které shromažďují různé investiční příležitosti jednoho typu, třeba dluhopisy. Naleznete na nich seznam konkrétních doporučených projektů.

Jelikož je online investování pořád celkem novou záležitostí, řada platforem jsou velmi mladé společnosti. Pokud preferujete tradiční instituce, investice nabízí i řada bank. 

1. Ověřujte důvěryhodnost

Investice mají svá rizika, ale neměla by jím být platforma samotná. I mezi nimi se najdou podvodné weby. Ujistěte se, že společnosti, které svěřujete své peníze, můžete věřit. Přečtěte si například hodnocení a reference z několika zdrojů. Všímejte si, jaká je kvalita komunikace, a jestli je vám poskytnut dostatek informací. Investiční platformy by také měly mít veřejně dostupnou důležitou dokumentaci, jako jsou různá osvědčení. 

2. Znejte svojí strategii

Každá investiční platforma se zaměřuje na něco trochu jiného. Proto je zásadní vědět, jestli chcete investovat pravidelně, jednorázově, případně do čeho. Podle toho potom můžete zvolit takového zprostředkovatele, který vám pomůže nejvíce. 

3. Zachovejte chladnou hlavu

Investiční platformy budou využívat marketingové triky, aby vás přesvědčily k investici právě s nimi. Nahlížejte na ně stejně, jako na jakéhokoliv jiného poskytovatele služeb. Nenechte se oklamat a prověřujte. Zároveň je internet zahlcený různými informacemi, které se mohou zdát pro nováčka nepřehledné a matoucí. Každá publikace či blog o financích možná radí něco jiného a výběr se tak stává zdánlivě nemožným. Proto se řiďte hlavně logickým myšlením a dejte na selský rozum. Pokud se něco zdá vysoce nepravděpodobné, nejspíše se jedná o nepřesnou informaci. Vše, co vám přijde zvláštní, si raději ověřte. 

Jak nejlépe zhodnotit úspory

Sledujte pravidelně, jaké investiční příležitosti se vyskytují. Přehledy nabízejí různé publikace o financích a ekonomii, i banky. Klasicky se jedná o nové developerské projekty, zajímavé akcie nových startupů, nebo nově nabízené dluhopisy. Udržujte se v obrazu, jak se jednotlivým projektům daří, nebo jak si stojí konkrétní kategorie investičních příležitostí, například nemovitosti. Podle toho můžete zhodnotit nejen, do čeho peníze vložit, ale případně i odkud je včas vybrat.

Jak na investování online? Velký přehled pro rok 2023 obrázek 9
A jaké jsou investice s nejvyšším výnosem? Čistě z hlediska výdělku se bude typicky jednat o rizikové akcie. Pokud sledujete co nejvyšší výdělečný potenciál a nebojíte se riskovat, mohou být tou správnou volbou. Pokud hledáte co nejvyšší výnos s co nejmenším možným rizikem, daleko vhodnější jsou třeba dluhopisy s dlouhou splatností. 
Jedna věc je jistá. Bez investování vaše peníze jen tratí na hodnotě..

Začněte budovat svoje portfolio hned teď. Jeho základem se mohou stát třeba ekologické, bezpoplatkové dluhopisy s pravidelným výnosem. Mrkněte na ně!