fbpx

Kam investovat 100 000 Kč v roce 2023? Máme pro vás rady, jak s nimi nejlépe naložit

I když všechny finanční investice nemusí přinést očekávaný zisk, jedno je jisté: nechávat peníze pod příslovečným polštářem nebo na běžném účtu znamená prodělek – okrádáte se o potenciální úroky a každou korunu necháte znehodnotit vlivem inflace.

A ta bude v roce 2023 pořádná. Takže – kam například investovat 100 000 Kč v roce 2023? Poradíme. 

Navzdory všem možným rizikům jsou peníze na světě kvůli tomu, aby se utrácely za hezké věci – třeba za barvení řas – nebo aby se moudře investovaly. Účelem lidského podnikání prostě není jenom jejich pouhé hromadění, jak často mylně soudí nemajetní lidé o těch bohatých. Vyděláním balíku peněz práce teprve začíná.

A jako každá práce má svá pravidla, která si lze osvojit. Ideální je začít se jim učit na částce kolem 100 000, která je relativně dost vysoká na to, aby se na ní mohlo ukázat, jako to ve světě investic funguje, ale zase ne tak vysoká, aby v případě neúspěchu představovala fatální ztrátu.

Rok 2023 bude ve znamení snahy nenechat úspory vlivem inflace padnout do minusu. Při troše štěstí a pár dobrých tipech zde existuje reálná možnost nechat je výhodnou investicí ještě něco vydělat. Neváhejte se o to pokusit. 

Zhodnoťte své peníze investicí do dluhopisů zavedené firmy.

Pomozte nastartovat zajímavý projekt a nechat se přitom odměnit fixními úroky 13,5 % ročně!

Zopakujme si: Co jsou investice a pojmy s nimi související

Běžná slova se v řeči finančníků stávají termíny s přesně definovaným obsahem, ujasněme si proto jejich význam. 

Investice jsou finanční prostředky, které uložíte tak, aby se aktivně účastnily dění ve finančním světě a v dlouhodobém časovém horizontu generovaly zisk. Obvykle se jako investice používají peníze, bez kterých je možné se aktuální situaci obejít a jsou uloženy na horší časy, popř. jsou eventualitou, jak spořit dětem apod.

Úrok jsou peníze, které investované peníze vydělají. Investice je vlastně svého druhu půjčka a úrok je to, co dlužník (subjekt, který díky zapůjčeným prostředkům vydělal) po předem sjednané době vrátí svému věřiteli navíc.

Kam investovat 100 000 Kč v roce 2023? Máme pro vás rady, jak s nimi nejlépe naložit obrázek 1
Kam investovat 100 000 Kč v roce 2023? Máme pro vás rady, jak s nimi nejlépe naložit obrázek 3

Likvidita je veličina popisující schopnost investovaných peněz přeměnit se opět na disponibilní hotovost. Čím je její hodnota vyšší, tím snáz se ke svým penězům dostanete, s klesajícími čísly si budete muset počkat o něco déle.

Inflace je obávaná a nepříjemná skutečnost jak pro movité investory, tak pro obyčejné smrtelníky. Promítá se do ní, jak moc peníze ztrácejí svou hodnotu, tedy co se za ně dá fakticky pořídit. Laicky řečeno: když jdou ceny nahoru, peněz na účtu ubývá, i když jejich nominální hodnota zůstává stejná.

Ekonomické dění se hodně vyjadřuje také pomocí čísel, ale ten, kdo matematiku neměl příliš v oblibě, se nemusí děsit: vystačí si s obyčejnými procenty. Při šestiprocentní inflaci se z částky 100 000 stane 94 000 a při dvouprocetním úroku vašich 100 000 další dva tisíce vydělá. Daleko důležitější v umění s názvem pravidelné investování je úspěšně vybalancovat mezi bezpečností vkladu a jistotou zisku a riziky ztráty, která každé investování přináší. 

Možnosti, kam investovat 50 000 či 100 000 Kč - jsou nepřeberné, ale dost se od sebe liší

Každý, kdo chce nechat vydělávat své úspory či přebytky, by měl nejprve přijmout dvě základní dogmata: za prvé, že očekávaný zisk je dlouhodobá záležitost, a tedy běh na dlouhou trať, za druhé, že opravdu u každého, byť sebebezpečnějšího vkladu a sebelepšího tipu hrozí riziko neúspěchu, případně ztráty, Žádný seriózní finanční poradce tuto skutečnost nezatajuje. Není to konečně jediná profese, kde jdou věci občas jiným směrem, než člověk zamýšlí.

Pak už stačí jen důkladně prostudovat všechny možnosti a rozhodnout se na základě vlastních potřeb a naturelu. 

Dluhopisy aneb zlatá střední cesta

Kam investovat 100 000 Kč v roce 2023? Máme pro vás rady, jak s nimi nejlépe naložit obrázek 5

Asi nejzajímavějším způsobem úročení hotovosti je nákup dluhopisů, jinými slovy cenných papírů, prostřednictvím kterých poskytujete půjčku firmě, obci nebo státu na konkrétní záměr. Při znalosti trhu a perspektivnosti odvětví (obory budoucnosti jsou IT, biotechnologie a technologie šetřící životní prostředí) se na takových investicích dá docela dobře vydělat, přičemž míra rizika je únosná. 

Kam investovat 100 000 Kč v roce 2023? Máme pro vás rady, jak s nimi nejlépe naložit obrázek 7

Podobně jako dluhopisy se chovají akcie, jež jsou způsobem investování do větších podniků. Ty pak svým akcionářům vyplácejí dividendy – pravidelné zisky. O tom, jak investovat do akcií, je dobré nechat si poradit odborníkem.

Podílové fondy

Kam investovat 100 000 Kč v roce 2023? Máme pro vás rady, jak s nimi nejlépe naložit obrázek 9
Třetí “střední rizikovou” možností je nechat pracovat za sebe profesionály práci spojenou s investicemi všechnu. V tom případě se vyplatí strávit čas nad výběrem vhodného fondu, probrat se jeho historií a pověstí. Je třeba počítat s jistými poplatky, akčnějším investorům může vadit, že nemají možnost vlastní transakce nijak ovlivňovat.
Kam investovat 100 000 Kč v roce 2023? Máme pro vás rady, jak s nimi nejlépe naložit obrázek 11
Zdánlivě nejjistější je uchovat hodnotu peněz nákupem zlata či dalších v každé době neochvějně ceněných komodit (např. vzácných uměleckých děl). Problémem je však jednak téměř zamrzlá likvidita – v těžkých časech se špatně shání zájemce o případnou koupi, jednak vyšší pravděpodobnost odcizení nebo zničení zakoupeného movitého majetku.
Kam investovat 100 000 Kč v roce 2023? Máme pro vás rady, jak s nimi nejlépe naložit obrázek 13
Na rozdíl od nákupu jiných “věcí” se investice do nemovitosti ihned vyplatí, protože je možné ji pronajímat. Obvykle se na ní dá vydělat i celkově, protože ceny domů a pozemků rostou v době inflace stejně jako ceny čehokoliv jiného. Je ale třeba počítat s cenovou turbulencí a také s náklady vynaloženými za opravy apod.

Kryptoměny pro toho, kdo má rád adrenalin

Kam investovat 100 000 Kč v roce 2023? Máme pro vás rady, jak s nimi nejlépe naložit obrázek 15
Fenomén, na kterém se dá rychle zbohatnout a stejně rychle o všechno přijít, je svět tzv. kryptoměn. Investovat do nich je výzva pro kaskadéry, kteří mají rádi věci ve svých rukou a jsou ochotni nést zodpovědnost za své činy. Dlužno poznamenat, že kryptoměny mají svůj boom odstartovaný s nástupem bitcoinu zřejmě už za sebou. Odborníci jsou k jejich dalšímu existování spíše skeptičtí. Je ale fakt, že pro milovníky hazardu své kouzlo ještě zdaleka neztratily.

Termínovaný vklad - krok do bezpečí ( a do minusu)

Kam investovat 100 000 Kč v roce 2023? Máme pro vás rady, jak s nimi nejlépe naložit obrázek 17
Zcela na opačném konci výnosového spektra se nachází produkt zhusta nabízený většinou peněžních domů. Oproti záruce, že o svůj vklad nepřijdete, vložíte své bance peníze na určitou dobu (nízká likvidita) s úrokem tak nízkým, že nepokryje ani předpokládanou míru inflace. Ztratíte ale méně, než kdyby peníze někde ležely “jen tak”.

Běžný či spořicí účet je bezpečná klasika

Kam investovat 100 000 Kč v roce 2023? Máme pro vás rady, jak s nimi nejlépe naložit obrázek 19
Velmi podobně co do výnosnosti je na tom český evergreen: běžný nebo spořicí účet. Jsou úročeny opravdu minimálně, ale mohou se pyšnit státním jištěním (kdyby “něco”, nezůstanete na mizině) a maximální hodnotou likvidity – peníze můžete vybrat kdykoliv. Podobně jako termínovaný vklad je vhodný pro nedůvěřivé klienty odmítající jakkoliv riskovat, aby měli pocit, že pro své finance udělali aspoň něco.

Ať už si myslíte o finančním podnikání cokoliv, své peníze v době vzrůstající inflace nemůžete nechat jen tak. Zkuste si vybrat nějaký způsob investice, pravděpodobnost, že se vyplatí, je poměrně vysoká. 

Vašich peněz je škoda na to, aby jenom držely krok s inflací.

Solidně vydělat můžete i pokud neradi riskujete. Dluhopisy znamenají předvídatelnost zisků, a dobrý poměr rizika a výdělku. Podívejte se, jak můžete vaši investici tímto způsobem zhodnotit.