fbpx

Do čeho investovat v roce 2023? Máme pro vás 5 praktických tipů

V době, kdy míra inflace dosahuje historických hodnot, není moudré nechávat peníze ležet pod polštářem nebo na běžném účtu bez zhodnocení. Chtěli byste své finanční prostředky ochránit ztrátou? Poradíme vám, do čeho investovat v roce 2023.

V loňském roce dramatický růst cen zaznamenaly všechny země EU, Česká republika ale patřila k těm nejvýrazněji zasaženým. Míra inflace v listopadu 2022 činila 16,2 %. Proto investovat a vytvořit si pasivní příjem, je tím nejrozumnějším řešením.

Každý investor by si přál co nejvyšší výnosy s minimálním rizikem ztráty a vysokou likviditou. Taková ideální situace téměř neexistuje. Vždy budete muset přemýšlet o kompromisu, na který jste ještě ochotni přistoupit. Jaké máte možnosti? Pojďme si některé formy investování podrobněji rozebrat. 

Do čeho investovat v roce 2023? Máme pro vás 5 praktických tipů obrázek 1

Kam investovat peníze, když se standardní spořicí účty již nevyplácí

Češi své úspory nejčastěji svěřují bankám. Problém ovšem nastává v míře jejich úročení. Banky totiž na spořicích (někdy také běžných) účtech nenabízí úrokovou míru vyšší než 5 % p. a. A ty míru inflace nepokryjí ani ze třetiny. Abyste vaše peníze dále neztrácely kupní sílu, je namístě hledat efektivnější řešení.
Dluhopisy KD chemiko jsou skvělou volbou pro zkušené investory i začátečníky

Vsaďte na společnost pohybující se v perspektivním oboru a zajištěnými zakázkami na roky dopředu. A užívejte si roční úrok 13,5 %, který se s takovou investicí pojí

Jednotlivé možnosti investování, jejich výhody a nevýhody

Níže uvádíme pět pro letošní rok doporučených investic. Liší se rizikovostí, potenciálním výnosem a výší vstupního vkladu.
Do čeho investovat v roce 2023? Máme pro vás 5 praktických tipů obrázek 3

Výhodná investice do dluhopisů

Dluhopisy jsou cenné papíry, které slouží jako doklad k tomu, že jste konkrétnímu subjektu půjčili smluvenou částku. Oním subjektem může být stát, samosprávní územní celek, ale i obchodní společnost. Za tuto půjčku získáte odměnu v podobě úroků, případně můžete dluhopisy dále zhodnotit na burze.

Jde-li o výnosy, firemní dluhopisy tradičně spojujeme s vyššími úrokovými sazbami, mnohdy převyšují 10% hranici. Koupit je můžete přímo u vybrané společnosti nebo u zprostředkovatelů. V obou případech je však vybírejte velmi pečlivě a vše si ověřte, ať se nestanete obětí podvodu. Zajímejte se o platební schopnost společnosti, její historii, ale i plány do budoucna a zajištění dluhopisů samotných.

Dluhopisy se vám zalíbí nejen pokud vás láká snadné investování online. Začít můžete s relativně nízkým vkladem, velmi často si můžete zvolit konkrétní projekt, kterým jím podpoříte. Při nákupu dluhopisu předem víte, kolik vyděláte. Výnos je vám vyplacen pravidelně. Jde o zcela transparentní investici – vždy máte o svých ziscích přehled. Navíc, pokud rychle potřebujete namísto cenného papíru hotovost, můžete ho rychle prodat. 

Do čeho investovat v roce 2023? Máme pro vás 5 praktických tipů obrázek 5

Nákup akcií

Jejich nákupem získáte určitý procentuální podíl ve společnosti. Na jeho základě vám bude v odpovídají výši vyplácena dividenda. Investování do akcií se dluhopisům v mnohém podobá, narozdíl od nich však akcie nestanovují pravidelný finanční výnos.

I na akciích můžete dále bohatnout jejich prodejem na burze s cennými papíry. Jejich obchodování ale vyžaduje dobrou znalost a orientaci na trhu, kontinuální sledování vývoje cen a ověřování informací. Je jasné, že jde o časově velmi náročnou záležitost, která nakonec může být ztrátová.

Akcie mají i své světlé stránky. Jednou z nich je transparentnost výnosů. Kdykoliv kurz akcií můžete zkontrolovat a zjistit, zda na nich vydělávat či naopak. Pro investory je také velmi atraktivní potenciál skutečně vysokých zisků. A pokud se jim zrovna příliš nedaří, můžete je relativně snadno odprodat. 

Do čeho investovat v roce 2023? Máme pro vás 5 praktických tipů obrázek 7

Investice do zlata

Nákup zlatých cihliček, slitků a mincí patří k těm spíše konzervativním formám investování s minimálním rizikem. Zlato si už několik let drží svou velkou kupní sílu, která narostla zejména v posledních dvou letech. Představuje stabilní úschovu prostředků, což je zároveň i problém – ve zlatě uložené peníze samy o sobě negenerují další.

Zlato se také vyznačuje nízkou likviditou. Musíte tedy počítat s tím, že chvíli potrvá ho prodat a opětovně získat finanční prostředky. To, jestli a kolik na jeho prodeji vyděláte, v podstatě nelze předvídat. Jeho cenu určuje výhradně nálada subjektů na trhu a nikdo nedokáže přesně určit, kdy se změní.

Další jeho výraznou nevýhodou je skutečnost, že se jedná o hodnotný hmotný statek. Abyste nebezpečí odcizení zmírnili, musíte vynaložit další prostředky na jeho úschovu. 

Do čeho investovat v roce 2023? Máme pro vás 5 praktických tipů obrázek 9

Investice do nemovitostí

Ceny nemovitostí rostou stabilně a v dlouhodobém časovém horizontu se investice do nich vyplatí. I ony představují spíše konzervativnejsi formu. Zájem o ně nikdy neustane, a i když se jejich eventuální prodej může protáhnout na měsíce, v mezidobí vám mohou vyprodukovat další tok peněz v podobě nájemného.

Pořídit si ať už investiční nemovitost, nebo nemovitost coby uchovatele hodnoty peněz, rozhodně není levné. A odradit mohou i zvyšující se úrokové sazby bank. Největší smysl proto dává nákup nemovitostí za hotovost – tedy bez zatížení hypotečním úvěrem. Za 100 000 Kč sice byt, dokonce ani stavební pozemek neseženete, ale můžete do svého vlastnictví nabýt jiné typy pozemků, sklepy nebo garáže pro další pronájem.

Než se však do toho pustíte, porovnejte výdaje na jejich údržbu, provoz nebo daň z nemovitosti s potenciálním příjmem. Pokud se vám investice vyplatí, směle do toho. 

Do čeho investovat v roce 2023? Máme pro vás 5 praktických tipů obrázek 11

Investice do kryptoměn

Obzvláště bitcoiny jsou obrovským trendem posledních let. Kdo zachytil příležitost investovat hned v jeho začátcích, mohl se těšit až 1 000% zisku. Neskutečný boom ale provází i výrazný propad. A to je jeden z hlavních důvodů, proč jsou digitální měny vnímány jako vysoce rizikové.

Případná ztráta je pravděpodobnější než u předešle zmíněných investic. Doporučuje nakoupit kryptoměny pouze s volnými prostředky, kterých v případě neúspěchu nebudete litovat. Bitcoiny proto nebudou volbou běžných spotřebitelů při přemýšlení o tom, kam investovat milion

Bezpečná investice, žádné další poplatky, vysoký úrok a měsíční výplata - takové jsou dluhopisy KD chemiko
Podpořte jimi přírodu i svoji peněženku

Úspěšná investice peněz se neobejde bez znalosti základních ekonomických pojmů

Do čeho investovat v roce 2023? Máme pro vás 5 praktických tipů obrázek 13
Zejména pokud jste ve světě investování úplní nováčci, musíte nejprve porozumět jeho specifickým termínům a mechanismům. Abyste dokázali správně vyhodnotit potenciál jednotlivých investičních nabídek, připravili jsme pro vás malý slovníček.

Inflace

Jde o procentuálně vyjádřenou míru nárůstu cen služeb a zboží v určitém období, zpravidla jednoho roku. Vypovídá, o kolik se sníží kupní síly peněz, které máte k dispozici. Pokud máte na běžném účtu například 100 000 Kč, jejich kupní síla se za současné inflace 16 % sníží o 16 000 Kč.

Míra inflace je pro investování extrémně důležitá. Abyste s ní dokázali efektivně bojovat a své finanční prostředky před ztrátou ochránit, měla by se míra jejich zhodnocení co nejvíce blížit míře inflace, ideálně ji převyšovat. 

Investice

Tak označujeme finanční prostředky vložené pro zhodnocení v určitém časovém úseku. Opakem je útrata, kdy prospěch vidíme okamžitě. 

Likvidita

Jde o ukazatel, který definuje, jak snadno lze investici proměnit na hotovost. Čím je vyšší likvidita, tím rychleji hotové peníze budete mít opět k dispozici. Naopak nižší likvidita signalizuje složitější a delší proces.

Úrok

Úrok je finanční odměna za půjčení peněz. Jeho procentuální výši stanoví tzv. úrokové sazby. Ty mohou být fixní či proměnlivé a vztahovat k různě dlouhým časovým obdobím. V praxi se uplatňují zejména roční úrokové sazby.
Sledování vývoje cen akcií, cenných kovů a kryptoměn není nic pro vás?
Investujte do dluhopisů! Vytvoříte si tak pasivní tok peněz s předem jasně danými výnosy. Pro začínající investory ideální.