fbpx

Investice do nemovitostí - rady a tipy

Jedním ze způsobů, kterým lze zmírnit dopady inflace na naše finanční prostředky, se může stát investice do nemovitosti. Toto slovní spojení v sobě ukrývá několik možností. Tou nejvyužívanější je bezesporu koupě bytu nebo domu, jeho případná renovace, přidání hezké předsazené fasády a následný pronájem. Je jistě logické, že dostatek finančních prostředků je pro podobné řešení základem.

Investice do získání a následného pronájmu jistě patří k nejvýnosnějším, ale zároveň k rizikovějším. Pojďme si tuto problematiku přiblížit!   

Bezpečnější a v mnoha směrech Jednodušší řešení přinášejí investice do developerských projektů nebo do nemovitostních fondů. Další možností jsou nemovitostní dluhopisy, s možností investice již od několika set korun.
Investice do nemovitostí - rady a tipy obrázek 1

Investice do nemovitostí online – výhody a rizika

S využitím moderních technologií je snadné uskutečnit investici do nemovitostí online. V tomto případě odpadají výdaje spojené s hledáním nemovitosti a s její údržbou. Není tím ovšem řečeno, že je investování online zbaveno všech rizik.

Prvním krokem by mělo být zabezpečení mobilních zařízení a také internetového připojení.

Na trhu se pohybuje celá řada nesolidních nebo dokonce podvodných nabídek, u kterých stačí jeden klik a z potencionálního investora se stává oběť podvodu.

Zmíněné nebezpečí lze snížit výběrem renomované společnosti, o které je snadné získat nejen recenze, ale také informace o její historii. 

Investice do nemovitosti předpokládá velký kapitál
I bez něj ale můžete zajímavě investovat jinde. Pasivní příjem, stabilita i fixní výnosy – to jsou devizy investice do dluhopisů. Nemusíte přitom mít miliony – podívejte se, jak můžete s naší nabídkou zhodnotit i menší částky

2 přístupy k investování do nemovitosti

Jak bylo již uvedeno, investovat do nemovitosti lze v podstatě dvěma základními způsoby.
Investice do nemovitostí - rady a tipy obrázek 3
Nakupovat fyzické nemovitosti – výhody a rizika už jsou nám v tuto chvíli známa.

Investice do nemovitostí - rady a tipy obrázek 5
Investice do nemovitostních fondů, dluhopisů či crowdfundingu.

Investice do nemovitostních dluhopisů

Z mnoha důvodů se jedná o investici, která je vhodnější pro zkušené, a především movitější investory. Nákup jednoho konkrétního dluhopisu je v podstatě stejně riziko jako vsadit na jednu kartu v kasinu. Buď to vyjde nebo ne. Investor musí být prostě připraven na možnost stoprocentní ztráty.

Investice do nemovitostních fondů

Nemovitostní fondy umožňují velice nízkou investici, kterou si může dovolit prakticky každý drobný investor. V některých případech lze do projektu vložit částku od 500,- Kč. Jedná se o takzvané mikroinvestice.

Další možnost, především pro drobné investory, nabízí moderní nástroj, který je označován jako crowdfunding. Jak z názvu vyplývá, jedná se o takzvané kolektivní financování. Zjednodušeně řečeno – na jedné nemovitosti se podílí několik investorů.

Vklad do tohoto projektu může být v řádu několika set korun až do několika set tisíc. Investice přes crowdfundingovou platformu ale také není bez rizika. Nejdůležitější podmínkou je opět správný výběr projektu. Orientace ve společnostech, které tuto možnost nabízejí, není vůbec jednoduchá. 

Nevíte, který způsob investice je pro vás tím pravým?

Dluhopisy patří k nejbezpečnějším investicím, nabízejícím optimální poměr rizika a zisku. 13,5 % ročně – třeba tolik vám přináší ty naše. Zjistěte o naší nabídce více!

Mám zájem investovat do obligací

Bylo by velkou chybou se při výběru investiční nemovitosti řídit pouze cenou. V některých lokalitách jsou ceny nemovitostí lákavě levné a dostupné. Je třeba si položit otázku, proč tomu tak je.

Proč v jedné lokalitě seženete např. byt 1+1 za jeden milion a o několik desítek kilometrů dál se ceny navýší o padesát procent i více?

Důvodů může být několik

Tím zásadním je nemožnost sehnat dobrého nájemce. Největší problémy tradičně mívají Chomutov nebo Most. Je tedy vhodné zaměřit se na perspektivní lokality, kde je dostatek pracovních příležitostí (a tudíž i nízká nezaměstnanost) a také na města, která takzvaně „žijí“. Do této skupiny patří kupříkladu univerzitní města, kam směřují mladí lidé.

Dalším parametrem je velikost bytu

Vzhledem k nákladům na energie a provoz samotného bytu klesá zájem o příliš rozměrné byty. Nejvíce jsou v kurzu byty o velikosti 2+1 nebo 2+kk. Mají je nejvíce v pomyslném hledáčku jak mladé rodiny, tak studenti, kteří se mohou podělit o náklady.
Investice do nemovitostí - rady a tipy obrázek 7

Plány budoucího rozvoje lokalit

Vyplatí se i zvážit zaměření se na plány budoucího rozvoje lokalit. Jednoduše řečeno – stačí si zjistit, ve kterém městě je v plánu založení nové univerzity nebo kde vzniknou díky expanzi velké zahraniční firmy lákavé pracovní nabídky. V takových lokalitách logicky vzrostou v blízké budoucnosti ceny nemovitostí a v návaznosti na ně i výše nájmů.

Uvažovat lze také o investici do nemovitosti v zahraničí. V současné době se řadí mezi nejvýhodnější destinace Kolumbie, Indonésie a Filipíny. V Evropě to je stále Španělsko a oblast Balkánu. 

Investice do nemovitostí - rady a tipy obrázek 9

Vyplatí se investice do nemovitosti?

Pokud zhodnotíme všechna pro a proti, pak musíme konstatovat, že investice do nemovitostí se vyplatí pouze za určitých podmínek. V zásadě se totiž nejedná pouze o finanční, ale také vcelku náročnou časovou investici. Je třeba mít dokonalý přehled o trhu s nemovitostmi a umět předpokládat jeho další vývoj.

Vzhledem k tomu, že žijeme v celkem nejisté době, se nedá dost dobře vše odhadnout. Ani realitní a hypoteční specialisté se v názorech na vývoj cen nemovitostí příliš neshodují.

Ekonomika konkrétního státu je vždy závislá na celosvětovém ekonomickém vývoji. A ten je v současné době opravdu velice nestabilní. 

Investice do nemovitostí - rady a tipy obrázek 11

Proč jsou dluhopisy výhodnější oproti investicím do nemovitostí?

Riziko spojené s investicí do nemovitostí je pro drobného investora poměrně značné. Hlavní otázkou tedy zůstává, jestli není lepší variantou zůstat nohama pevně na zemi a zaměřit svou pozornost na jiné investiční šance. Velké možnosti a nízké riziko nabízejí například dluhopisy nebo akcie.

V čem tkví hlavní výhoda dluhopisů a akcií před investicí do nákupu nemovitosti?

Především v tom, že v případě cenných papírů můžeme rozmístit své prostředky do několika fondů (nebo korporátních dluhopisů) a tím rapidně snížit riziko prodělku, přičemž výnos může být srovnatelný. A to především v případě, že je naším cílem pravidelné investování.

Investice do dluhopisů se v současnosti dostávají do popředí zájmu drobných investorů
Zařaďte se mezi ně koupí našich ekologických dluhopisů, které spojují optimální výnos pro vás s vizí čistší přírody pro všechny