fbpx

Kam investovat malé částky? Známe 10 možností, jak je co nejlépe zhodnotit

Člověk odkojený od školních lavic desítkovou soustavou má tendenci nahlížet na čísla zakončená nulou či více nulami jako výjimečná. Jedná se ale o jakýsi optický klam. Pokud chcete začít s investováním, není třeba čekat, až se vám podaří nahromadit magickou částku 100000, či dokonce 1000000 korun. Existují způsoby, jak lze výhodně a úspěšně zhodnocovat řádově už desítky a stovky korun.

Nebudeme předstírat, že všichni lidé, co se týče financí, na tom mohou být stejně nebo že mají stejnou startovní čáru. Nepředkládáme v následujících řádcích návod na uskutečnění pohádky, jak se chudák vlastním přičiněním a poctivou prací dostane zcela samozřejmě mezi miliardáře.

Chceme jen dokázat, že investování byť omezené výše financí není pouze výsadou boháčů a že může každému obyčejnému člověku ochránit peníze před inflací a přivydělat něco na přilepšenou. 

Jistota, stabilita a slušný výnos i v době výkyvů akciových trhů

To je investice do kvalitních dluhopisů. Jejich vlastníky se můžete stát snadno i vy – seznamte se s aktuální nabídkou ekologických dluhopisů s úrokem 13,5 %!

Investice v podobě malých částek skýtá několik výhod:
Kam investovat malé částky? Známe 10 možností, jak je co nejlépe zhodnotit obrázek 1

Čím nižší částka, tím nižší je potenciální zisk (úročení se pohybuje od 2 do 17 % podle typu investice), a proto investora nemusí mrzet, když to nakonec nedopadne nebo když dokonce o investovaný vklad přijde. (Situace se snadno napraví tak, že si párkrát odpustíte kávu a zákusek v kavárně či točené pivo a ztráta je snadno smazána.)

Investování menších částek lze chápat jako svého druhu výcvik nebo trénink: začínající investor pronikne do zákonitostí finančního trhu, naučí se v něm chodit a získá ostruhy pro případ, že by v budoucnu rozjel investiční byznys ve velkém.

Díky úspěšnému pravidelnému investování zanedbatelných částek se pomalu, ale jistě investorovy finance zhodnocují, zisk sice není závratně vysoký, ale je stabilní a v řádu let rozhodně nezanedbatelný.

Nebojte se začít od píky!
Malé investice znamenají menší riziko. A výběr dobrých dluhopisů toto riziko pomáhá ještě snížit. Seznamte se s naší nabídkou eko dluhopisů a posuďte sami.

Stručný přehled možností, do čeho investovat malé částky cca do 10 000

Princip investování a status dlužníka a věřitele jsou pořád stejné, takže možnosti se v zásadě podobají s výjimkou nemovitostí) těm mnohatisícovým a milionovým.
Kam investovat malé částky? Známe 10 možností, jak je co nejlépe zhodnotit obrázek 3
Dluhopisy - Může být cenný papír za pár korun?

Svůj skromný kapitál můžete formou dluhopisu zapůjčit státu nebo nějaké perspektivní firmě. Úroky bývají slušné (přes 10 %) a velkým plusem je možnost, že s dluhopisy se může obchodovat; můžete je kdykoliv odprodat jinému zájemci.

P2P, P2B

Tímto způsobem shánějí jednotlivci nebo podniky půjčky levněji, než kdyby jednali s bankou - půjčují si přímo od lidí. Na rozdíl od dluhopisů svou pohledávku snadno neodprodáte a v případě P2P těžko prověříte bonitu (schopnost splácet) svého dlužníka.

Zlato, stříbro (a drahé kamení)

Zlato je známé svou schopností zachovat si vysokou hodnotu od pradávna. Stejnou vlastnost má stříbro, jehož cena v poslední době stále stoupá. Můžete si vybrat mezi investicí virtuální a skutečným kovem v podobě mincí nebo cihličky.

Virtuální měny jsou stále populární a dají se nakoupit za pár korun, ovšem vaší investici by měl předcházet podrobný průzkum. Kryptoměn je v současnosti na tisíce a zdaleka ne všechny patří mezi solidní.

Akcie nebo spíš miniakcie - dobrá drobná investice

Firmy počítají s malými akcionáři, takže akcie lze pořídit již od jednoho dolaru. Při výběru dobrého podniku se vyplatí každá drobná investice, protože zisk u akcií vždy zohledledňuje inflaci.

Podílové fondy - kam investovat 1000 Kč měsíčně

Pro vlastníky podílových fondů není žádná malá částka malá, protože v součtu všech vkladů dostatečně vyroste. V návaznosti na výši vašeho vkladu vám v případě úspěchu vypočítají váš zisk, něco málo za tuto službu zaplatíte, ale zase se nemusíte o nic starat.

Podnikání a startupy

Podpořit symbolickou částkou rozjezd mladého kreativního podnikatele obvykle přináší ovoce. Mladí obvykle vědí, o co je zájem, i kdyby se pohybovali jen ve své sociální bublině, vydělají dost na to, aby se to vyplatilo i jejich věřiteli.

Vzdělání - myslete na zadní kolečka

Investice s příslibem trvalého pravidelného výnosu do budoucna je vlastní vzdělávání, rekvalifikační kurz nebo zintenzivnění vzdělávání potomků.

Umění, starožitnosti, veteráni, hudební nástroje, víno … peníze se ukryjí ve všem

Uchránit peníze před inflací můžete v podstatě ve všem, co má cenu a stejnou, ne-li větší ji bude mít i za desítky, popř. stovky let. Nezapomeňte se zeptat na názor odborníka, laik může v těchto případech snadno být oklamán podvodníkem.

Klasika v podobě spořicího účtu nebo termínovaného vkladu

Pokud inflace právě netrhá rekordy (což bohužel není případ roku 2023), ochrání před ní vklad na spořící účet, popř. vklad termínovaný. Poraďte se ve svém peněžním domě, kterému důvěřujete.

Pevný roční výnos 13,5 % a úroky vypláceny s měsíční pravidelností

I tak může vypadat investování, pokud vsadíte na naše ekologické dluhopisy. Pojďte se s jejich nabídkou seznámit! 

Rizika a výnos bez problémů - nezapomeňte na likviditu

Kam investovat malé částky? Známe 10 možností, jak je co nejlépe zhodnotit obrázek 5

Výše možného výnosu u investice vyjadřuje procentuálně úrok. Patnáctiprocentní a vyšší nemusí být nutně vnímán jako podezřelý, ale nese s sebou větší míru rizika neúspěchu. Třetí veličina, která by neměla při volbě správné investice být opomenuta, je likvidita. Ta značí, jak snadno a rychle přeměníte vklad opět na peníze (její výše je na úkor zisku).

Pokud je vaše investování cestou, jak začít šetřit např. na důchod, může být likvidita nízká, jestliže spoříte na dovolenou nebo novou pračku, je dobré mít možnost získat platidlo zpět ze dne na den. V tomto ohledu jsou ideální cenné papíry, kterých se můžete prodejem bez ztráty zbavit ještě před ukončením sjednané lhůty. 

I malé vklady vám mohou přinést zajímavé - a v případě dluhopisů i pevně dané zisky

Prohlédněte si naši nabídku ekologických dluhopisů, které vám přinesou pevné zhodnocení 13,5 % ročně!