fbpx

6 jednoduchých tipů, jak začít šetřit peníze systematicky a jak našetřené peníze investovat

Jedna z věcí, které se každý musí v životě naučit, je umění zacházet se svými penězi – tedy vystačit si s tím, co má, a žít přitom plnohodnotný život. Jestli si myslíte, že dobře situovaných lidí se problém netýká, jste na omylu – na každém rohu číhá tolik lákadel a možných výdajů, které dovedou zlákat ke zbytečnému utrácení úplně každého.

Lepší mít v záloze naspořený finanční polštář pro horší časy, než končit každý měsíc na nule nebo žít na dluh. Jak začít šetřit? To se dozvíte v následujících řádcích. 

Moudrost má jméno zlatá střední cesta. “Kdo šetří, má za tři” je stejně pravdivé jako “Carpe diem”. Proto při zacházení s penězi je třeba najít vyváženost mezi radikálním šetřením hraničícím s lakotou a příliš lehkomyslným užíváním si života, jako by zítra měla přijít potopa.

Důvody pro střádání peněz mohou být různé: větší platba, kterou v budoucnu očekáváte (šetříme na něco konkrétního, třeba dovolenou snů), příjemný bonus pro aktivní důchod, možnost, jak spořit dětem, až se budou chtít postavit na vlastní nohy, nebo z psychologického hlediska, že “kdyby něco”, nejste úplně bez prostředků.

6 jednoduchých tipů, jak začít šetřit peníze systematicky a jak našetřené peníze investovat obrázek 1

Každopádně při troše sebeovládání se může naučit odkládat určitou část ze svého měsíčního příjmu každý, ať je jeho plat nízký, nebo vysoký. Pokud bude se střádanými penězi správně nakládat a neschovávat je pouze do matrace, mohou mu brzy poskytnout pravidelný vedlejší příjem.

Zamlouvá se vám představa investice s 13,5% ziskem ročně?
A zároveň vědomí, že podporujete smysluplný projekt s ekologickým zaměřením? Pak si nenechte ujít naši aktuální nabídku dluhopisů, u nichž jdou ekologie a zisk ruku v ruce.

Plán šetření peněz - abyste se z toho nemohli vykroutit

Existují lidé, kteří mají šetření v krvi. Pro ty ostatní vymyslely chytré hlavy s ekonomickým vzděláním několik způsobů, jak si hlídat, aby pravidelně každý měsíc byla příslušná částka odložena. Při výběru toho pro vás nejoptimálnějšího musíte zohlednit dvě skutečnosti:
6 jednoduchých tipů, jak začít šetřit peníze systematicky a jak našetřené peníze investovat obrázek 3

Kolik vlastně potřebujete našetřit

6 jednoduchých tipů, jak začít šetřit peníze systematicky a jak našetřené peníze investovat obrázek 5

Jak moc jste disciplinovaní a jak velkým pokušením je pro vás utrácení

Z čeho můžete volit?

Jako správná hospodyňka aneb odhoďte zbytečné vymoženosti

Stačí se ohlédnout jen několik desetiletí dozadu, abychom si uvědomili, že naši předkové žili daleko skromněji, ekologičtěji a – levněji. Civilizační vymoženosti jako tetování obočí jsou sice příjemné, ale moc nás stojí.

To je obzvlášť patrné v době současné energetické krize, kdy se nám doporučuje právě napodobovat naše babičky: uskromnit se, zužitkovat všechny potraviny do poslední slupky, vařit vše v jednom hrnci, koupat se v jedné vaně, netopit si v ložnici, chodit více pěšky (opravdu se dá žít i bez auta) atp. Divili byste se, kolik se dá takto neutratit, aniž by na vás okolí koukalo jako na exoty. 

Ve jménu slev a akcí za několik tisíc stranou

Češi jsou národ, který miluje slevové akce, a také proto jim jich je nabízeno víc než dost. Pokud máte čas na porovnávání cen na letácích a jako ostříž sledujete nabídky nejlevnějších letenek a last minute pobytů, můžete si dopřávat to, na co jste zvyklí, s výrazně nižší útratou (cca 25 %). Musíte být ovšem chytřejší než ti, kteří marketingový tah jménem slevová akce nabízejí.

Další metody jsou založené na předem naplánovaném rozpočtu. Jak se vám ho daří dodržovat, zjistíte snadno s využitím mobilních aplikací (např. Spendee), nemusíte si tedy otrocky zapisovat každý výdaj. 

Nulový rozpočet

Poněkud drastická, ale účinná metoda, při níž si předem rozpočítáte všechny platby během měsíce tak, aby vám na jeho konci nezbyla ani koruna. Pevný plán zahrnuje samozřejmě také spořenou částku..

Úplný základ

Spartánský způsob vhodný, když potřebujete rychle našetřit větší sumu peněz. V tomto případě budete utrácet jen za nebytnosti, bez nichž byste se v žádném případě neobešli (potraviny, nájem, popř. hypotéka, energie). Peníze se budou na účtu hromadit rychle, protože takto lze ušetřit až polovinu příjmu. Avšak neprovozujte tuto metodu příliš dlouho, ať ze života také něco máte.

50:30:20 = jak našetřit 100 000 bez omezování

Způsob vyjádřený třemi číslicemi nabízí relativně příjemné a bezbolestné zvyšování vašeho peněžního konta. Polovinu (50 %) svého příjmu dáte na nutné (mandatorní) výdaje, jako jsou jídlo a bydlení a větší část zbytku (30 %) zkrátka utrácejte tak, jak je vám to příjemné. 20 % příjmu odložte bokem jako úsporu.

60 % znamená pohodu, i velkou úsporu

Předchozí metodě podobná cesta znamená, že se se všemi svými měsíčními výdaji vejdete do 60 % výše příjmu. Výrazem “všemi” jsou míněny nejen položky nezbytně nutné, ale také ty požitkářské a život zpříjemňující, jako je návštěva koncertu nebo večeře v restauraci.

Zbývajících 40 % může být připraveno na nečekané vydání nebo pěkně uloženo coby úspora. Kýžených úspor můžete dosáhnout kombinací různých metod.

Pro všechny platí, že čím dříve začnete šetřit, tím lépe, protože např. rodinám s dětmi se číslice u nutných výdajů rapidně zvyšuje. Ale nezoufejte, i z pětistovky či tisícovky pravidelně odkládané se za několik málo let stane částka, se kterou se dá pracovat. 

Peníze nejlépe investujete tak, že vám vydělají další peníze

Rozmnožte svou investovanou částku o 13,5 % ročně pořízením našich ekologických dluhopisů, osvobozených od daní a jakýchkoliv poplatků.

Jak investovat našetřené peníze?

Jakmile si zvyknete na systém měsíčního odkládání peněz, je třeba začít přemýšlet, jak zhodnotit peníze. Určitě jste už slyšeli spojení, že peníze doma pod polštářem nebo na běžném účtu hnijí. To je míněno tak, že ztrácejí část své hodnoty. Všichni spořílkové mají totiž velkého nepřítele – inflaci, která se projevuje zdražováním, takže za stejné peníze nakoupíte méně. 

6 jednoduchých tipů, jak začít šetřit peníze systematicky a jak našetřené peníze investovat obrázek 7

Ekonomie je hra čísel a finančníci často, aby nalákali klienty k sobě, využívají toho, že s matematikou se skoro každý rád rozloučil nejpozději na střední škole. Nebudeme vás zatěžovat složitými výpočty, zjednodušeně lze říci, že aby inflace byla poražena, měl by úrok u vkladu být o pár jednotek vyšší, než je procento, s jakým postupuje inflace. Tak se ošetří vliv případných výkyvů na finančních trzích a nějaké ty poplatky či zdanění. 

A protože chceme, aby se peníze množily, tedy samy od sebe vydělávaly, při momentální šestiprocentní inflaci by úrok, který se opravdu vyplatí, atakovat dvojcifernou hranici. Tento požadavek splňuje pravidelné investování do soukromého sektoru. Sice je třeba počítat s jistou mírou rizika, ale v případě správného rozložení investic určitě vyděláte. 

Mezi výdělečné investice patří:

6 jednoduchých tipů, jak začít šetřit peníze systematicky a jak našetřené peníze investovat obrázek 9

Nákup dluhopisů neboli cenných papíru je dobrou příležitostí, jak k našetřené sumičce fakticky ještě něco přidat, protože jejich výnos často přesahuje 10 % přičemž splatnost se pohybuje kolem 12 – 18 měsíců.

Je pochopitelně potřebná znalost trhu a prognóz týkajících se perspektivnosti odvětví. V současnosti jsou nejvíce ceněny aktivity v oblasti IT, obnovitelných zdrojů, environmentálních a biotechnologií, poptávka po nich pravděpodobně hned tak nezanikne. 

6 jednoduchých tipů, jak začít šetřit peníze systematicky a jak našetřené peníze investovat obrázek 11
Jako investici lze nakoupit akcie větších nadnárodních společností, které pravidelně vyplácejí dividendy se slušným výnosem, jenž navíc obvykle roste spolu s inflací. Vzhledem ke globálnímu charakteru dnešní ekonomiky se v zisku akcionářů mohou odrazit výkyvy trhu na druhém konci světa, nicméně obvykle je investice do akcií zisková.

Podílové fondy

6 jednoduchých tipů, jak začít šetřit peníze systematicky a jak našetřené peníze investovat obrázek 13
Posílat peníze do fondů znamená nechat odborníky, aby investovali za vás. Necháváte je rozhodovat za sebe a navíc jsou jejich služby zpoplatněny, nicméně jde o profesionály znalé stavu věcí (pokud zvolíte seriózní prověřený fond).
6 jednoduchých tipů, jak začít šetřit peníze systematicky a jak našetřené peníze investovat obrázek 15
Abyste v krátké době našetřili na celý byt či dům, je málo pravděpodobné. Existují ale fondy, které nakupují nemovitosti pro podnikání s využitím prostředků několika investorů, a těm pak vyplácejí jejich podíl zisku. Pokud je pro vás nemovitost správná volba, běžte do toho. Problémem by mohlo být, pokud byste peníze rychle potřebovali zpět.
6 jednoduchých tipů, jak začít šetřit peníze systematicky a jak našetřené peníze investovat obrázek 17
Jestliže toužíte po dobrodružství, můžete část úspor investovat do kryptoměn. Buďte ovšem opatrní a vyzkoušejte to raději s hodně nízkou částkou, protože virtuální měna zaznamenává nepředvídatelné vzestupy, ale také pády a propady.

Zlato neztratí, ale nevydělává

6 jednoduchých tipů, jak začít šetřit peníze systematicky a jak našetřené peníze investovat obrázek 19
Zlato a další cennosti (můžou to být i umělecké předměty nebo vzácná vína) jsou bezpečnou úschovnou úspor, která dokáže kompenzovat inflaci, protože si drží svou cenu (na rozdíl od oběživa), nejsou ovšem výdělečné co do výnosů. Při jejich zvolení také uvažujte, jak dlouho nebude své úspory potřebovat, protože v některých případech by shánění případného kupce mohlo nějakou dobu trvat.

Spořicí účet, nebo termínovaný vklad?

Z hlediska výnosu je to úplně jedno, protože oba zmíněné a paradoxně stále oblíbené produkty prohrávají už s inflací. Je to částečně kompenzováno státním pojištěním, takže můžete mít pocit, že jsou vaše úspory zcela v bezpečí. (Na 100 % ale v ekonomice není nic.) Peníze z účtu můžete vybírat kdykoliv, u vkladu jste omezeni sjednaným termínem.

Ať už si pro zhodnocení vašich úspor zvolíte cokoliv, rozhodně si něco vyberte. Není nic horšího než zjištění, že vaše spoření přišlo vniveč a že po dlouhé roky odepírané prostředky ztratily jistou část své hodnoty. 

Investujte promyšleně a užívejte si bonus příjemného úročení
Dluhopisy přináší jistotu pravidelného pasivního příjmu a pevně daných zisků navzdory tržním výkyvům.