Jedna z věcí, které se každý musí v životě naučit, je umění zacházet se svými penězi – tedy vystačit si s tím, co má, a žít přitom plnohodnotný život. Jestli si myslíte, že dobře situovaných lidí se problém netýká, jste na omylu – na každém rohu číhá tolik lákadel a možných výdajů, které dovedou zlákat ke zbytečnému utrácení úplně každého.
Lepší mít v záloze naspořený finanční polštář pro horší časy, než končit každý měsíc na nule nebo žít na dluh. Jak začít šetřit? To se dozvíte v následujících řádcích.
Jak začít šetřit peníze a proč
Obsah
Moudrost má jméno zlatá střední cesta. “Kdo šetří, má za tři” je stejně pravdivé jako “Carpe diem”. Proto při zacházení s penězi je třeba najít vyváženost mezi radikálním šetřením hraničícím s lakotou a příliš lehkomyslným užíváním si života, jako by zítra měla přijít potopa.
Důvody pro střádání peněz mohou být různé: větší platba, kterou v budoucnu očekáváte (šetříme na něco konkrétního, třeba dovolenou snů), příjemný bonus pro aktivní důchod, možnost, jak spořit dětem, až se budou chtít postavit na vlastní nohy, nebo z psychologického hlediska, že “kdyby něco”, nejste úplně bez prostředků.
Každopádně při troše sebeovládání se může naučit odkládat určitou část ze svého měsíčního příjmu každý, ať je jeho plat nízký, nebo vysoký. Pokud bude se střádanými penězi správně nakládat a neschovávat je pouze do matrace, mohou mu brzy poskytnout pravidelný vedlejší příjem.
Plán šetření peněz - abyste se z toho nemohli vykroutit
Kolik vlastně potřebujete našetřit
Jak moc jste disciplinovaní a jak velkým pokušením je pro vás utrácení
Z čeho můžete volit?
Jako správná hospodyňka aneb odhoďte zbytečné vymoženosti
Stačí se ohlédnout jen několik desetiletí dozadu, abychom si uvědomili, že naši předkové žili daleko skromněji, ekologičtěji a – levněji. Civilizační vymoženosti jako tetování obočí jsou sice příjemné, ale moc nás stojí.
To je obzvlášť patrné v době současné energetické krize, kdy se nám doporučuje právě napodobovat naše babičky: uskromnit se, zužitkovat všechny potraviny do poslední slupky, vařit vše v jednom hrnci, koupat se v jedné vaně, netopit si v ložnici, chodit více pěšky (opravdu se dá žít i bez auta) atp. Divili byste se, kolik se dá takto neutratit, aniž by na vás okolí koukalo jako na exoty.
Ve jménu slev a akcí za několik tisíc stranou
Češi jsou národ, který miluje slevové akce, a také proto jim jich je nabízeno víc než dost. Pokud máte čas na porovnávání cen na letácích a jako ostříž sledujete nabídky nejlevnějších letenek a last minute pobytů, můžete si dopřávat to, na co jste zvyklí, s výrazně nižší útratou (cca 25 %). Musíte být ovšem chytřejší než ti, kteří marketingový tah jménem slevová akce nabízejí.
Další metody jsou založené na předem naplánovaném rozpočtu. Jak se vám ho daří dodržovat, zjistíte snadno s využitím mobilních aplikací (např. Spendee), nemusíte si tedy otrocky zapisovat každý výdaj.
Nulový rozpočet
Úplný základ
50:30:20 = jak našetřit 100 000 bez omezování
60 % znamená pohodu, i velkou úsporu
Předchozí metodě podobná cesta znamená, že se se všemi svými měsíčními výdaji vejdete do 60 % výše příjmu. Výrazem “všemi” jsou míněny nejen položky nezbytně nutné, ale také ty požitkářské a život zpříjemňující, jako je návštěva koncertu nebo večeře v restauraci.
Zbývajících 40 % může být připraveno na nečekané vydání nebo pěkně uloženo coby úspora. Kýžených úspor můžete dosáhnout kombinací různých metod.
Pro všechny platí, že čím dříve začnete šetřit, tím lépe, protože např. rodinám s dětmi se číslice u nutných výdajů rapidně zvyšuje. Ale nezoufejte, i z pětistovky či tisícovky pravidelně odkládané se za několik málo let stane částka, se kterou se dá pracovat.
Rozmnožte svou investovanou částku o 13,5 % ročně pořízením našich ekologických dluhopisů, osvobozených od daní a jakýchkoliv poplatků.
Jak investovat našetřené peníze?
Jakmile si zvyknete na systém měsíčního odkládání peněz, je třeba začít přemýšlet, jak zhodnotit peníze. Určitě jste už slyšeli spojení, že peníze doma pod polštářem nebo na běžném účtu hnijí. To je míněno tak, že ztrácejí část své hodnoty. Všichni spořílkové mají totiž velkého nepřítele – inflaci, která se projevuje zdražováním, takže za stejné peníze nakoupíte méně.
Ekonomie je hra čísel a finančníci často, aby nalákali klienty k sobě, využívají toho, že s matematikou se skoro každý rád rozloučil nejpozději na střední škole. Nebudeme vás zatěžovat složitými výpočty, zjednodušeně lze říci, že aby inflace byla poražena, měl by úrok u vkladu být o pár jednotek vyšší, než je procento, s jakým postupuje inflace. Tak se ošetří vliv případných výkyvů na finančních trzích a nějaké ty poplatky či zdanění.
A protože chceme, aby se peníze množily, tedy samy od sebe vydělávaly, při momentální šestiprocentní inflaci by úrok, který se opravdu vyplatí, atakovat dvojcifernou hranici. Tento požadavek splňuje pravidelné investování do soukromého sektoru. Sice je třeba počítat s jistou mírou rizika, ale v případě správného rozložení investic určitě vyděláte.
Mezi výdělečné investice patří:
Nákup dluhopisů neboli cenných papíru je dobrou příležitostí, jak k našetřené sumičce fakticky ještě něco přidat, protože jejich výnos často přesahuje 10 % přičemž splatnost se pohybuje kolem 12 – 18 měsíců.
Je pochopitelně potřebná znalost trhu a prognóz týkajících se perspektivnosti odvětví. V současnosti jsou nejvíce ceněny aktivity v oblasti IT, obnovitelných zdrojů, environmentálních a biotechnologií, poptávka po nich pravděpodobně hned tak nezanikne.
Podílové fondy
Zlato neztratí, ale nevydělává
Spořicí účet, nebo termínovaný vklad?
Z hlediska výnosu je to úplně jedno, protože oba zmíněné a paradoxně stále oblíbené produkty prohrávají už s inflací. Je to částečně kompenzováno státním pojištěním, takže můžete mít pocit, že jsou vaše úspory zcela v bezpečí. (Na 100 % ale v ekonomice není nic.) Peníze z účtu můžete vybírat kdykoliv, u vkladu jste omezeni sjednaným termínem.
Ať už si pro zhodnocení vašich úspor zvolíte cokoliv, rozhodně si něco vyberte. Není nic horšího než zjištění, že vaše spoření přišlo vniveč a že po dlouhé roky odepírané prostředky ztratily jistou část své hodnoty.