fbpx

Rady, jak investovat do akcií, od A do Z

Jednou z možností, jak docílit zhodnocení svého majetku, mohou přinést například investice do akcií. Jak investovat do akcií? Je to vcelku jednoduché.

Stačí, pokud si investor zjistí, kolik akcií emitent vydal a pak se rozhodnout, kolik si jich pořídit. Podle tohoto počtu bude jasné, jakým procentem se podílí na majetku konkrétní akciové společnosti. Vydá-li společnost kupříkladu 1000 akcií a investor jich deset zakoupí, pak se stává majitelem jednoho procenta dané společnosti.

Je také dobré vědět, že není v mnoha případech nutné kupovat „celou akcii“, ale pouze její zlomek. To je výhodné především pro začínající investory. Snižuje to riziko ztrátovosti. 

U akcií je nutno počítat s tím, že jejich hodnota může s výkyvy trhu značně kolísat
Konzervativní investoři proto často sáhnou raději po dluhopisech. Podívejte se, co vše vám v tomto směru mohou naše ekologické dluhopisy nabídnout!

Pokud se rozhodnete pro zmíněnou investici, pak je třeba předpokládat, které akcie půjdou nahoru. Jak to poznat? Prvním ukazatelem je pochopitelně fungování dané společnosti. Jestliže firma z dlouhodobého hlediska prosperuje, pak by nemělo zakoupení akcií představovat velké riziko. Z toho tedy plyne, že je dobré nejprve si zjistit veškeré dostupné informace.

Velice záleží také na předmětu podnikání dané společnosti. V tomto případě vám pomůže pověstný zdravý selský rozum k tomu, abyste posoudili, jestli mají produkty dané firmy budoucnost. 

Rady, jak investovat do akcií, od A do Z obrázek 1

Krátkodobá nebo dlouhodobá?

Jednou z otázek, kterou se zcela jistě bude investor zabývat je, zda se pustit do investice krátkodobé nebo dlouhodobé. Při rozhodování budou hrát svou roli některé důležité faktory. Jedním z nich je pochopitelně i věk samotného investora. Možnost dlouhodobé investice ale v současné době zavrhují i lidé mladší. A to s ohledem na nestabilitu celosvětové situace.

Jednoduše řečeno – nikdo nedokáže předpovědět, jak se bude vyvíjet ekonomická situace a jakou budou mít peníze hodnotu za desítky let. 

Rady, jak investovat do akcií, od A do Z obrázek 3

Kde a jakým způsobem akcie koupit

V prvé řadě by si měl budoucí investor najít takovou obchodní platformu, která mu bude po všech stránkách vyhovovat. Je třeba také počítat s tím, že broker (makléř) získá z realizovaných obchodů předem domluvené procento provize.
Rady, jak investovat do akcií, od A do Z obrázek 5

Investice online je možná i nanečisto

Velkou výhodu přinášejí pro začínající investory moderní technologie. Nejen, že lze do akcií investovat online, ale celá řada makléřů nabízí zkušební (demo) verzi, díky které si lze investování online nezávazně vyzkoušet.

Zkušený, a především solidní broker vám také poradí, že není dobré investovat velkou částku pouze do jednoho projektu, ale „rozhodit“ finance do více možností. Jen tak se vyhnete možné větší ztrátě. S rizikem je ale nutné počítat vždy.

Pokud se ještě vrátíme k online investicím, pak se naskýtá otázka, kdo konkrétně tento způsob umožňuje. Vzhledem k tomu, že se internet stal naprosto běžnou součástí našich životů, pak můžeme konstatovat, že obchodování s akciemi online nabízí prakticky každý emitent. 

Jestliže se vám akcie zdají příliš rizikové, nemusíte se investování vzdát zcela

Zkuste dluhopisy zavedené firmy s perspektivní vizí, které vám přinesou roční zhodnocení 13,5 % – mluvíme o těch našich! Klikněte a zjistěte o nich více!

Typy investičních strategií

Je zřejmé, že pro úspěch na poli investic je také nutné mít dobře propracovaný plán a zvolit adekvátní strategii. 

Výnosová strategie

Cílem je vybrat takové akcie, u kterých lze úspěšně předpokládat, že jejich dividendy ve spojení s růstem kurzu budou “zárukou” pravidelného růstu výnosu na trhu. A to i za cenu nižšího výnosu.

Růstová strategie

V této strategii jde o pořizování podhodnocených akcií, u nichž investor do budoucna předpokládá růst jejich hodnoty. Do oblasti podhodnocených akcií většinou spadají ty, které vydávají začínající společnosti nebo firmy, které se dostaly do finančních nebo právních problémů. Logicky z toho vyplývá, že riziko ztráty pro investora je v případě podhodnocených akcií celkem značné.

Aktivní investování

Tento způsob je vhodný pro zkušeného investora, který má velký a stálý přehled o finančním trhu. Tato strategie je totiž založena především na přesunu investovaných finančních prostředků na trhu akcií. K těmto přesunům může docházet i vícekrát v jednom roce.

Trading

Způsob investování do akcií, který se skrývá pod označením „trading“ je nejrizikovějším, ale umožňuje vysoké výnosy. Jde o spekulativní obchodování s jasným úkolem – vytěžit co nejvíce peněz na krátkodobých kurzovních pohybech.

Také je možné zvolit nejjednodušší variantu, kterou je investice do zlata. Sice vám způsobí nejméně starostí, ale také nepřinese v podstatě žádné zisky.
Sočástí vyváženého portfolia jsou vedle akcií také dluhopisy
Vsaďte v tomto ohledu na dluhopisy se zajímavým zhodnocení, jejichž koupí zároveň podpoříte perspektivní ekologickou vizi – vsaďte na dluhopisy KDChemiko!

Má smysl investovat do akcií?

Na tuto otázku není možné jednoznačně odpovědět. Investice do akcií má smysl, ale pouze za některých daných okolností a podmínek. Je jasné, že čím delší doba, tím více se akcie bude zhodnocovat. Ideální je, pokud investice do konkrétních akcií trvá více než patnáct let. Pak už je riziko ztráty minimální a jistota výnosu se logicky tak zvyšuje. Jak už ale bylo řečeno, v současné době jsou dlouhodobé investice jakéhokoliv druhu více rizikové především vzhledem k nestabilitě celosvětové ekonomiky.
Rady, jak investovat do akcií, od A do Z obrázek 7

Rozdíl mezi akciemi a dluhopisy

Pokud se investor rozhoduje, do jakých cenných papírů vložit své prostředky, pak musí pochopitelně zvážit především rizika obou podniků. A v tom je právě největší rozdíl mezi oběma druhy cenných papírů.
Dalším rozdílem je určení potenciálního zisku. Zatímco u akcií je nutné spoléhat na to, že bude společnost prosperovat a tím pádem se hodnota akcií zvýší, u dluhopisů je výnos předem daný. Investor má tedy už od začátku zcela jasnou představu, v jaké výši a za jak dlouho získá předpokládaný výnos. Dluhopisy jsou tedy především z pohledu drobného investora mnohem zajímavější alternativou.
Ani dluhopisy nejsou zcela prosté rizika
Důležité je vsadit na perspektivní projekt, renomovanou firmu a zajímavé podmínky emise. Přesvědčte se sami, zda vám v těchto ohledech budou naše dluhopisy vyhovovat!