Dříve bylo synonymem pro zajištění majetku vložení financí do některého drahého kovu. Nejčastěji se jednalo o investice do zlata. To má totiž jednu zcela unikátní vlastnost. Dokáže si zachovat svou hodnotu i v dobách největších ekonomických krizí. Z toho by se dalo usuzovat, že je z tohoto úhlu pohledu stále určitou jistotou.
Světový vývoj jde neustále kupředu a tím pádem se také rozšiřují investiční možnosti. Platí, že i dnes je tento druh investice stále nejvýnosnější a tím pádem nejvýhodnější?
Pokud ale hledáte fixní zisk, pravidelnou výplatu úroků a solidní zhodnocení, vyzkoušejte třeba naše dluhopisy – s ročním úrokem 13, 5 %
Způsoby investování do zlata
Obsah
Nejprve zacílíme pozornost na reálné možnosti, které se pro investice do uvedeného drahého kovu nabízejí. Jednou z těch, která byla a je nejvíce využívána, je pořízení investičního zlata. A to v podobě slitků, cihliček nebo mincí. Vadou na kráse je fakt, že tato komodita není produktivní.
Což znamená, že vám prostě leží doma (či v sejfu) a nepřináší v průběhu doby žádné zisky. Záleží pouze na tom, jaká je jeho aktuální hodnota na trhu. Ta ovšem jako by jen eliminovala inflaci. Pravidelná investice do zlata z hlediska zisku se proto zdá tak trochu nelogická.
Smysl a fungování CFD kontraktů
- CFD nástroj je prostě klasické „buď – anebo“
- Jestliže trefíte správný moment, pak se mohou vaše zisky vyšplhat překvapivě vysoko. A naopak
- Jistou výhodou spekulace na burze prostřednictvím CFD je to, že není nutné komoditu fyzicky kupovat
V jaké situaci je tedy výhodné využít CFD kontrakty?
Vyplatí se investice do zlata?
- Není však dobré sázet na to, že vlastnictví tohoto drahého kovu zachrání jeho majitele před jakoukoliv ekonomickou krizí
- Pokud začne nakupovat zlato v čase ekonomické krize a prodá ho v období prosperity, pak bude logicky ve ztrátě
- Jestliže investovat do zlata, pak tak, že do něj uložíme jen část svého majetku, aby se rozložilo riziko
Jaké faktory mají vliv na cenu zlata
- Dalším faktorem je míra inflace
- Vzhledem k tomu, že právě zlato považuje mnoho lidí za ideální možnost, jak zajistit svůj majetek, roste po něm poptávka a tím pádem i jeho hodnota
Rizika investice do zlata
Vyplácí se tedy investice do zlata? S jednoduchou otázkou přichází prostá odpověď. Nikoliv. Investice do zlata s vidinou většího zisku se nevyplatí. Je třeba zlato (investiční) chápat pouze jako prostředek pro uchování hodnoty vloženého majetku. Dalo by se říci, že zlato patří k nejméně výhodným komoditám vůbec.
Podle odborníků se cena zlata v posledních letech nepohnula ani o jedno procento. Dalším důvodem, proč tuto investici nepovažovat za výhodnou, je nutnost mít zlato někde uložené. Jestliže si zakoupíme jednu cihličku, pak asi kvůli ní budovat sejf nemusíme. V případě, že vložíme do fyzického zlata část svého majetku, pak bude žádoucí ho zajistit před odcizením.
Tudíž naše investiční zlato bude vyžadovat další investice – buď do zmíněného domácího sejfu nebo do bezpečnostní schránky některé banky.
Může teoreticky nastat doba, kdy se stane z investice do zlata výhodná záležitost?
Odpověď je opět jednoduchá. Ano, může. A to v tom okamžiku, kdy by lidstvo dospělo k nějaké celosvětové katastrofě a zlato by se stalo jediným majetkem. Jistě všichni doufáme, že k podobnému scénáři nikdy nedojde.
Pokud se zamyslíme nad všemi klady a zápory investice do zlata, pak musíme konstatovat, že se nejedná ani tak o rizikový obchod, jako spíše o obchod nevýhodný a nevýnosný.
Zlato nebo cenné papíry?
Jestliže chceme skutečně zhodnotit své finance, a ne je jen nechat ležet pro případ nejvyšší nouze, pak je jistě vhodnější alternativou využít možnost investice do cenných papírů. Široké možnosti přinášejí dluhopisy. Ty jsou určené především pro investory, kteří vyžadují mít ve věcech jasno od samého začátku a nechtějí riskovat ztrátu finančních prostředků.
Investice online do dluhopisů má své jasné zásady, ke kterým patří především to, že hned na začátku investor přesně ví, kolik finančních prostředků získá a v jakém časovém období. Navíc je to šance na zisk i pro drobné investory, kteří zvažují o tom, kam investovat malé částky.
Je to tedy jednoduché.
- Stačí malé zamyšlení nad tím, kolik stojí jedna zlatá cihla, jaké vám přinese v nejbližší době zisky a v jaké výši by mohl být výtěžek ze stejné finanční částky, kterou se rozhodnete vložit kupříkladu do dluhopisů.
- Potencionální investor musí tedy sám zvážit, jestli přemýšlet o tom, jak začít šetřit na zlatou cihlu nebo zvolit jiný způsob a své úspory skutečně zhodnotit.