fbpx

Co je to podřízený dluhopis a jak funguje

Uvažujete nad investicí do podřízeného dluhopisu? Podobně jako u dalších druhů investic, i zde je vždy dobré zastavit a zvážit své počínání. Už z podstaty věci nejsou tyto dluhopisy vhodné pro každého. Chcete vědět, o co se vlastně v případě podřízeného dluhopisu jedná? A zda se vám vyplatí se investice do nich vyplatí? 

Nenechte své peníze zahálet
Investování je dobrou možností, jak nechat své peníze pracovat a zhodnotit svoje vklady
Co je to podřízený dluhopis a jak funguje obrázek 1
Jednoduše lze říci, že podřízené dluhopisy jsou dluhopisy, které poskytují investorovi nižší prioritu při splácení dluhu v případě, kdy se emitent dluhopisů dostane do finančních potíží a není schopen splácet své závazky.

Jak funguje podřízený dluhopis

Na základě definice, co je podřízený dluhopis, lze určit i to, na jakém mechanismu pracuje. Jednoduše lze říci, že tak, jak fungují dluhopisy pracují i podřízené dluhopisy. Firma nebo-li emitent vydá dluhopisy, do kterých zájemci investují dané částky.

Výhodou pořízení tohoto dluhopisu je:

Nevýhodou je:

Investice do korporátních dluhopisů je mnohem jistější možností, jak získat ze svých peněz dobrý výnos

Podřízené dluhopisy a zákon

I vznik a nakládání s podřízeným dluhopisem zákon určitě vymezuje. V České republice je právní rámec pro podřízené dluhopisy určen zákonem o obchodních korporacích (zákon č. 90/2012 Sb.), zákonem o cenných papírech (zákon č. 256/2004 Sb.) a zákonem o dluhopisech č. 190/2004 Sb.

Ze zákona plyne, že to, že se jedná o tento druh dluhopisu, musí být zřetelně vyznačeno na samotném dluhopisu a stejně tak v evidenci. Také v ostatních dokumentech musí být přímo uvedeno, že se jedná o podřízený dluhopis. Hlavní omezení z jeho pořízení potom plyne z toho, že v případě likvidace společnosti je dluhopis podřízen dalším pohledávkám, takže je velmi malá šance, že investor své peníze dostane zpátky.

Zdanění dluhopisů je stejné jako u běžných dluhopisů. Výnosy z dluhopisů – je jedno, zda se jedná o pravidelné měsíční, či roční – se daní 15%. V případě, že investujete do firmy, která má sídlo v České republice, získáváte tu výhodu, že se o daně starat nemusíte. Částka už vám na účet přijde zdaněná. 

Co je to podřízený dluhopis a jak funguje obrázek 3

Příklady podřízených dluhopisů

Říká vám něco Enron? Obrovská energetická společnost, která díky podvodnému účetnictví, které mělo zachovat vysoké ceny akcií, zbankrotovala a její kolaps tvrdě otřásl celým finančním sektorem. I ona měla vydané podřízené dluhopisy. K těmto penězům se investoři už nikdy nedostali.

Ii finanční instituce jako je Česká spořitelna nebo Komerční banka nabízejí svým klientům tento druhu dluhopisu. Protože se však jedná o velmi stabilní a důvěryhodné instituce, je výnos z takového dluhopisu minimální . V případě jejich krachu by však následovat stejný postup. Investoři by se ke svým pohledávkám dostali až po věřitelích s těmi prioritními. 

Investujte s námi
Nabídneme vám lepší zhodnocení.

Závěr

Hledáte ty nejlepší dluhopisy pro svoji investici? S podřízenými dluhopisy si to pořádně rozmyslete. V zásadě jsou spíše pro zkušenější investory, kteří dokáží velmi dobře zhodnotit míru rizika a výnosu. V případě likvidace společnosti máte jen malou možnost toho, že se vám investované peníze vrátí.

Proto je nutné umět zhodnotit celkovou solvenci vybrané společnosti a investovat jen v případě, kdy máte jistotu, že se jedná o opravdu stabilní společnost. Ovšem pak často nastává problém ve výnosnosti, která už nemusí být tak zajímavá.

V případě, že vás investování do dluhopisů láká, mohou být zajímavou alternativou korporátních dluhopisy. V případě, že si vyberete firmu se sídlem v České republice, nebudete muset ani řešit nutné daňové odvody. Vše udělá firma za vás. Korporátní dluhopisy nabízí možnost vložit své peníze do zajímavých projekt.

Můžete tak zhodnotit nejen své prostředky, ale pomoci realizovat zajímavé podnikatelské záměry. I v tomto případě je však dobré se držet zlatého investorského pravidla, že prostředky se měly investovat rozumně. A v případě rizikovějších investic by se mělo jednat jen o takový obnos, který si můžete dovolit ztratit, aniž by vás to nějak ohrozilo. 

Investujete i vy do KD Chemiko a pomozte životnímu prostředí k lepším zítřkům
S příjemným zhodnocením 13,5 procenta investované částky ročně.