Odpověď na otázku, zda úspory zhodnocovat je jednoduchá. Ano. Obtížnější ovšem už bývá na to: jak. To, že úspory na běžném účtě v bance pouze ztrácí na hodnotě a decimuje je inflace, slýcháme dnes a denně.
Cest, jak zhodnotit peníze je ovšem řada a orientace ve světě financí nebývá vždy jednoduchá. Proto přinášíme jasný přehled různých strategií, ať už hledáte investici pro sebe, nebo způsob, jak spořit svým dětem.
Jak se bránit inflaci a zhodnotit peníze
Obsah
Když hovoříme o zhodnocování, máme na mysli předcházení tomu, aby peníze ztrácely na hodnotě vlivem inflace. Když si uložíte na účet s 2% úrokem 100 000, budete na něm za rok mít nominálně 102 000.
Pokud se ale inflace bude pohybovat kolem 9 %, reálně vám zbydou úspory v hodnotě jen o trochu vyšší než 90 000. Lepší než nechat peníze ležet na účtě je proto zajistit, aby úrok, kterým se násobí, pokryl nebo převýšil inflaci. Kam tedy těch 100 000 korun investovat nebo jakékoli jiné úspory? To si rozebereme níže.
Třeba investice do kvalitních dluhopisů vám může vynést pevných 13,5 % na úrocích měsíčně. Žádný spořící produkt vám nic takového nenabídne!
Máte 2 základní možnosti: investovat nebo spořit
Investování
Slovo investice se skloňuje v dobách vysoké inflace velmi často. Podstatou je nakoupit cennost, která časem stoupne na hodnotě. Tedy prodáte ji za více peněz, než za kolik jste ji koupili. Dále může být podstatou nákup podílu, díky kterému získáváte nárok na část zisku.. Pokud se ovšem ve světě financí neorientujete, není na škodu konzultovat možnosti s bankéřem. Zároveň je dobré mít alespoň základní povědomí o cílech a kožnostech. Dobře si rozmyslete následující:
- Chcete investovat jednorázově, nebo pravidelně?
- Kolik máte k dispozici peněz?
- Jaký je cíl a jak moc jste ochotni riskovat?
- Do čeho byste peníze rádi vložili?
Nejdostupnější jsou následující investiční možnosti jsou následující:
1. Dluhopisy
Nákupem dluhopisu se vlastně stáváte věřitelem. Půjčujete tak peníze firmě, nebo státu a ti se zavazují vám je i se stanoveným úrokem vrátit.
Například, zakoupíte korporátní dluhopisy jedné firmy v hodnotě 10 000 Kč, s výnosem 10% ročně. Každý rok vám tedy bude vyplaceno 1000 Kč. Pokud se rozhodnete investici ukončit, nebo na konci platnosti, vyberete i původních 10 000. Dluhopisy mají tu výhodu, že jsou spolehlivou investicí s nízkým rizikem.
Nákup dluhopisů nabízí firmy samy, dále banky, fondy, nebo vlády. Mezi největší výhody investování právě do dluhopisu patří snadná prognóza vývoje, jednoduchý přehled o stavu investice a jistý výnos.
2. Akcie
Nákupem akcií si kupujete podíl v dané firmě. Nikdo se tak nezavazuje vám zaplatit určitou částku, ale náleží vám odpovídající podíl z jejího zisku. Pokud si tedy koupíte akcie v rozsahu 10 % firmy, náleží vám 10 % jejího zisku. Jestli firma vydělá za rok 100 000 Kč, bude vám vyplaceno 10 000 Kč.
Akcie zároveň samy stoupají, nebo klesají na hodnotě, vydělat tak můžete i následným prodejem svých akcií. Pokud se 10 akcií koupíte za 10 000 Kč, ale hodnota jedné akcie se za rok zdvojnásobí, svých 10 akcií prodáte za 20 000 Kč. Pokud hodnota klesne na polovinu, dostali byste za ně jen 5 000 Kč.
Právě velmi snadný prodej a nákup na burze nebo prostřednictvím bank či makléřů patří k největším výhodám obchodu s akciemi, spolu se šancí na vysoké výnosy. Rizikovost akcií se bude odvíjet od stability dané firmy.
3. Nemovitosti
Celkem spolehlivou možností je investice do nemovitostí. Buď investujete přímo, nákupem a následným pronájmem, nebo nepřímo. Nepřímá investice může mít podobu podílu v nemovitostním fondu, nebo na developerském projektu. Investováním do nemovitstního fondu se z vás stává spoluvlastník daných nemovitostí, a náleží vám část výnosu z jejich pronájmu.
4. Další možnosti
Nákupem třeba obrazu, u kterého se předpokládá růst na hodnotě můžete zhodnotit úspory i si pořídit hezký doplněk do domácnosti. Musíte však počítat s relativně omezenou likviditou. U umění je také vhodné si dobře ověřit, třeba konzultací se znalcem, jakou má daný kus reálnou cenu.
Jeho předností je, skutečnost, že neztrácí na hodnotě ani během krizí. Jde o velmi spolehlivý způsob uložení finančních prostředků, jelikož jeho reálná cena bude nejspíše vždy velice podobná. Pokud tedy chcete ochránit peníze před inflací, můžete koupit zlaté cihly, nebo třeba šperky z čistého zlata.
Situace, kdy půjčujete peníze fyzickému člověku (dejme tomu začínající podnikatelce, co si chce otevřít vlastní salon na omlazení pleti) a vlastně tak nahrazujete banku.Dlužník se vám zavazuje částku vrátit i se stanoveným úrokem. P2P půjčky se dnes realizují hlavně pomocí specializovaných internetových platforem.
Kryptoměna, například bitcoin a litecoin, je platidlo, které nemá fyzickou podobu. Takové měny mívají vysoce volatilní cenu a jejich hodnota může skokově stoupat i padat. Typicky se jedná jen o investiční nákup, možnost kryptoměnou skutečně platit je velmi omezená.
Jestli vám představa investice nevyhovuje, peníze můžete zhodnotit i spořením. Hlavním rozdílem oproti investici je fakt, že své peníze spíše částečně chráníte před inflací, než že byste očekávali velký výnos. Není to tedy cesta k výdělku, jako může být chytrá investice. Avšak stále se jedná o zajímavý způsob konzervativního naložení s úsporami. Možnosti jsou velmi rozsáhlé a nabízejí je v zásadě banky či spořitelní družstva.
Jedná se o formu zhodnocení s téměř nulovým rizikem. Spořící účty peníze úročí výhodněji, než běžné účty a výše úroku se většinou odvíjí od množství peněz, které na ně uložíte. Zároveň zůstává zachována vysoká likvidita,. Peníze máte prakticky ihned k dispozici, pokud je budete potřebovat vybrat. Některé banky mohou vyžadovat minimální zůstatek, či při zůstatku nad určitou částku nabízet lepší úrokovou sazbu. Ta se pohybuje většinou v řádech od desetin procent až po 6 %.
Peníze, které uložíte budou, kromě úroků, jednou za rok obohaceny o státní příspěvek. Ten se pohybuje do 10 % vkladu, maximálně však do 2 000 Kč. Pokud uložíte za rok celkem 10 000 Kč, přibyde na něj státní příspěvek ve výši 1000 Kč. Jestliže vložíte 30 000 Kč, příspěvek bude 2 000 Kč. Stavební spoření má minimální lhůtu 6 let a pokud byste se rozhodli prostředky vybrat před jejím uplynutím, o státní podporu byste přišli. Následně můžete využít i výhodnějších úvěrových podmínek pro financování bydlení. Zda má stát přispívat na stavební spoření či ne je ovšem předmětem častých odborných i politických diskuzí.
Každá banka nabízí svým klientům různé unikátní spořící příležitosti. Podívejte se na webové stránky, nebo se zeptejte svého bankéře, jaké máte možnosti. Spořit můžete třeba i následujícími způsoby:
Situace, kdy se peníze zavážete v bance nechat určitou dobu, za stanovený úrok. Výhodou je garantovaná úroková sazba po celou dobu, která se třeba u klasického spořícího účtu může změnit. Banka vám zhodnocení poskytuje jako odměnu za to, že má na určitou dobu k dispozici vaše finance.
Jiná státem podporovaná možnost doprovázená nárokem na daňovou slevu. Celou částku i se státními příspěvky můžete potom vybrat, dovršíte-li alespoň 60 let a spořili jste minimálně 5 roků.
Třeba investice do kvalitních dluhopisů vám může vynést pevných 13,5 % na úrocích měsíčně. Žádný spořící produkt vám nic takového nenabídne!