Pokud přemýšlíte o tom, kam výhodně investovat, aby se vaše finance rozmnožily, rozhodně byste neměli nechat bez povšimnutí tzv. zelené dluhopisy. Ty mají totiž kromě toho, že svému majiteli vydělávají, výraznou přidanou hodnotu v podobě podpory boje za zlepšení životního prostředí, a tak pomáhají zachránit planetu.
Co znamená, když je dluhopis zelený?
Obsah
Připadala vám slova v předchozím odstavci příliš vznešená? Myslíte si, že podnikatelé, politici a investoři navzdory různým hlasitým prohlášením myslí jen na to, jak vydělat peníze, a boj za životní prostředí je pro ně jen prázdná fráze? Mýlíte se.
Vědci a aktivisté bili na poplach tak dlouho a tak intenzivně, že přiměli mocné a bohaté jednat a začít činit rázné a funkční kroky. A právě zelené dluhopisy jsou příkladem, kdy se k novému účelu využila stará osvědčená metoda.
Dluhopis - nic nového pod sluncem
Dluhopisy jako takové existují ve veřejném prostoru mnoho desítek let (historici by nám jistě řekli, že v nějaké modifikované podobě lze mluvit až o staletích). Jejich prostřednictvím získávají podnikatelské subjekty, jimiž jsou nejčastěji stát, kraj, obec, firma či fyzická osoba, prostředky na financování svých záměrů.
Za poskytnutí financí nákupem získává věřitel za nakoupené dluhopisy výnos, který je vyplácený v pravidelných intervalech a v ročním součtu představuje úrok, který se u dluhopisů pohybuje mezi deseti a patnácti procenty.
Co se změní s barvou
výstavbu větrné elektrárny
instalaci solárních panelů
výrobu ekologických paliv
realizaci pasivních budov
vývoj nových technologií
Ale může se pochopitelně jednat o jakoukoliv jinou záchranu krajiny, potažmo celé planety. To samo o sobě představuje pro investora přidanou hodnotu – hřejivý pocit, že dělá něco užitečného pro budoucí generace.
A protože jsou veškeré tyto podniky více než žádané, bývají osvobozeny od daně, což je pobídka jak pro emitenta, protože ušetří, tak pro věřitele, kterému o něco více vynesou. První zelené rukopisy vůnec spatřly světlo světa roku 2007 a od té doby se jejich počet zmnohonásobil, v současnosti jde o už o stovky miliard ročně. Jak si momentálně stojí v našem státě?
Jak je to se zelenými dluhopisy v České republice?
Česká republika jako člen Evropské unie otevřela zeleným rukopisům svůj finanční trh. Sice – jak už to u nás bývá zvykem – s jistým zpožděním za západním světem, nicméně minimálně od roku 2021, kdy Raiffeisenbank vydala první zelené dluhopisy na českém trhu (s objemem 81 miliard eur), můžeme říci, že ekologicky orientované cenné papíry jsou u nás na strmém vzestupu.
Letopočet 2021 koresponduje s celosvětovým trendem, neboť právě v tomto roce investoři vložili do tohoto typu dluhopisů (říká se jim také green bonds) 513 miliard dolarů, což je částka, kterou lze považovat za rekordní.
Od té doby se zelených příležitostí začali chopit jak státy a velké společnosti, tak soukromí investoři. Příkladem prvních mohou být Česká spořitelna nebo společnost ČEZ, které si emisí zelených dluhopisů slibují zisk, jejž hodlají investovat do dalších žádaných zelených projektů.
Také mnoha firmám zabývajícím se energiemi, stavitelstvím a podobnými činnostmi, které mají co dělat s udržitelným rozvojem, se otevřel nový prostor k získávání finančních prostředků. S rostoucím zájmem o zelené dluhopisy bylo potřeba udělat pořádek a stanovit pravidla.
Kolik odstínů má zelená?
V raném období existence zelených dluhopisů se jejich vlastnosti, respektive vlastnosti jimi financovaných podnikatelských záměrů, řídili nezávaznými standardy zcela na principu dobrovolnosti. Netvrdíme, že to bylo pravidlem, ale mohlo se stát, že nálepka “zelený” zůstala někdy pouhým slovem.
Až Evropská unie jako lídr ve vydávání zelených dluhopisů stanovila jasná pravidla, která určují, zda a do jaké míry je dluhopis “zelený”. Odborní externí posuzovatelé na základě daných kritérií jsou schopni to formulovat a vyčíslit poměrně přesně. Zohledňuje se zejména, do jaké míry je v záměru zahrnuta:
- podpora klimatu a zamezování jeho změn
- tvorba možného přizpůsobení se vůči změnám klimatu
- udržitelnost všech vodních zdrojů a jejich ochrana před znečištěním
- podpora recyklace, omezování vzniku odpadu a práce s nimi
- zamezování jakémukoli znečišťování
- rozvoj ekosystémů, jejich podpora a ochrana jejich zdraví
Kdo může zelené dluhopisy vydávat?
Jako u nezelených dluhopisů jsou emitenty státy, nadnárodní korporace nebo i menší podnikatelské subjekty. Pravdou je, že podíl státu u nás je ve srovnání s jinými zeměmi v této oblasti relativně malý, ale korporacím ve spojení se soukromými bankami a soukromým emitentům se daří tento stále poptávanější druh cenného papíru nabízet. Investoři je chápou jako rozumné zhodnocení peněz a zájem neutuchá.
Schvalovací procedura “zelenosti” není nijak složitá a nabídka, shánění investorů a prodej lze uskutečnit online na webových portálech emitentů. Příkladem takového úspěšného podniku může být firma KD Chemiko.
Příklad úspěšného financování pomocí zelených dluhopisů
KD Chemiko je na poměry současného globalizovaného světa relativně malá společnost, která se rozhodla na základě předchozích úspěšných zkušeností ze zahraničí vybudovat v České republice tzv. pyrolýzní linku. To je zařízení na likvidaci odpadu (např. pneumatik, plastů, ale i biomasy) za vysokých teplot bez negativních dopadů na životní prostředí, při němž naopak vznikají dále využitelné suroviny (pyrózní olej, plyn, uhlík aj.)
Financování projektu bylo zčásti pokryto z kapitálu společnosti a zčásti pomocí dluhopisů, jejichž prodej inzerovali na svých stránkách. V současné době získali emitenti přes 12 000 000 Kč a měsíčně vyplácejí více než stovce spokojených věřitelů úrok v hodnotě 13, 5 % p. a. O tom, že je jejich obor podnikání trefa do černého, svědčí nasmlouvané zakázky a dodávky v horizontu několika let – ano, odpadu lidstvo vyprodukuje víc než dost a dovednost, jak ho bezbolestně zlikvidovat a využít, se cení.
Každý jednotlivý věřitel může být rád, že přispívá na dobrou věc, a navíc mu na účtě přistávají nezanedbatelné bonusy. Vložená původní částka, tzv. jistina, může být po smluvené době (obvykle se jedná o několik let) vrácena nebo znovu investována. Vše ke spokojenosti všech zúčastněných.
V Evropské unii mají zelené dluhopisy dávno zelenou
Jak již bylo řečeno, Evropská unie je tahoun, která ve věci tzv. green bonds udělala zásadní krok dopředu. V mnoha zemích jsou zelené rukopisy ve velkém vydávány a podporovány státem. Jako příklad mohou být uvedeny Německo, Francie, nebo z českého pohledu poněkud překvapivě (kvůli stále se opakujícím mýtům o nekvalitních potravinách a sporech o existenci dolu Turów) Polsko.
A to, co nepostačí zvládnout státy, zůstává na soukromých společnostech, které v ekologických aktivitách vidí příležitost zviditelnit se a být prospěšné společnosti a světu. Společnými silami státního a veřejného sektoru jen v Evropě ročně za zelené dluhopisy jsou získávány v přepočtu na koruny bilionové částky a za takové peníze se již dá měnit svět.
Není to dobře, že užitečnost a zisk jdou ruku v ruce a na realizaci projektů financovaných ze zelených bondů není nikdo škodný? Mimo jiné i proto je další směr politiky EU jasný, ať se bude dít cokoliv, z ekologické strategie udržitelnosti nesleví, a proto investice do zelených dluhopisů je sázka na jistotu.
Zelená je důležitá aneb Proč není jedno, do čeho investujete
Shrnuto, podtrženo: Investice prostřednictvím zelených dluhopisů jako jedna z mála příležitostí, do čeho investovat, která poskytuje věřiteli několik benefitů najednou:
- v prvé řadě generuje zisk, který je ve finančním světě “vždy až na prvním místě”, a její výnosnost se může pohybovat kolem 15 %, což je poměrně vysoké číslo
- zároveň poskytuje investorovi jistý druh zadostiučinění, že svou - nezáleží na tom, jak vysokou částkou - přispěl na dobrou věc v podobě boje za udržitelný rozvoj. To je věc, která trápí nás všechny - víme, že se svou existencí podílíme na ničení planety, ale většina z nás kromě třídění odpadu a občasného využití bicyklu místo automobilu nemá prostředky, jak by dopady své existence mírnila. Koupě zeleného dluhopisu je skvělá cesta.